V4+ konference Světelné znečištění 2024
U příležitosti českého předsednictví ve Visegrádské čtyřce uspořádalo Ministerstvo životního prostředí konferenci Světelné znečištění 2024, která se konala v Praze dne 6. března 2024. Přístupy k regulaci světelného znečištění na evropské úrovni zde diskutovalo více než 80 účastníků, mezi kterými byli zástupci 17 evropských států, ale také řady zainteresovaných organizací, včetně zástupců Evropské komise, Mezinárodní komise pro osvětlování či Mezinárodní astronomické unie. Konference upozornila také na úspěšné mezinárodní projekty, které se zabývají nepříznivými dopady světelného znečištění na urbánní i životní prostředí či lidské zdraví.
MŽP se podařilo téma světelného znečištění zvednout na evropskou úroveň již v roce 2022, kdy v rámci českého předsednictví v Radě EU zvolilo tuto problematiku jako jednu ze svých priorit a uspořádalo úspěšný mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022, kde se setkali experti z celé Evropy. Na tyto aktivity pak v minulém roce navázalo španělské předsednictví, kde byla problematika dále diskutována. MŽP nyní odborníky pozvalo k další společné události do Prahy.
Zahájení a představení tématu světelného znečištění
Ruskin Hartley (výkonný ředitel Mezinárodní asociace pro oblasti tmavé oblohy, USA) v rámci úvodní videozdravice shrnul problematiku světelného znečištění z globální perspektivy. Vysvětlil, že umělé noční osvětlování je spojeno s lidským osidlováním, kdy je v dnešní době prakticky celý svět elektrifikován. Světelné znečištění má ale celou řadu negativních dopadů, ať už se podíváme na člověka, rostliny, opylovače, chráněné oblasti, nebo také spotřebu energie a změnu klimatu. Máme tedy spoustu důvodů, proč bychom měli noční prostředí před světlem chránit. Následně představil pět základních principů pro zodpovědné venkovní svícení: účelnost, směřování světla pouze kam je potřeba a kdy je to potřeba, dodržování jeho nižší intenzity, regulovatelnost a použití teplých barev světla.
Jiří Dušek (senátor Parlamentu ČR a ředitel Hvězdárny a planetária Brno) v úvodu konference přivítal účastníky v Praze a upozornil na nevyzpytatelnost světelného znečištění a na nezbytnost přírodní tmy, a to jak pro člověka, tak i pro další živočichy a rostliny. Po příspěvku Ruskina Hartleyho přenesl tématiku do prostředí ČR a v krátkosti shrnul současnou situaci a úmysl pokračovat v řešení této problematiky i do budoucna.
1. Část - Přístupy ke světelnému znečištění
Anna Pasková (ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje MŽP ČR) se ve své prezentaci zaměřila na světelné znečištění v kontextu evropské legislativy. Shrnula, jaké evropské politiky a legislativní akty se zabývají světelným znečištěním, a to zejména ve vztahu k dopadům na biodiverzitu. V závěru vyzdvihla další žádoucí kroky a nezbytnost osvěty v tématu.
Prezentace (PDF, 1.29 MB)
Manfred Rosenstock (zástupce vedoucího oddělení Green Knowledge & Research Hub, LIFE) si pro účastníky připravil přednášku o možnostech podpory výzkumu světelného znečištění v rámci evropských fondů. V rychlosti představil Instrukci ke světelnému znečištění, kterou v loňském roce zveřejnila Evropská komise. Na to navázal informací o databázi CORDIS , kde je možné si projít nejrůznější projekty, které jsou evropskou unií financovány a ty nejzásadnější blíže představil. V HORIZON 2020 to byly ENLIGHTENme, CHRONO, CORALAN, EXPANSE, CITISENSE a další. V rámci HORIZON EUROPE jsou to aktuálně zejména PLAN-B a AquaPLAN. V závěru pohovořil o nástroji LIFE, který je zatím jediným specializovaným prostředkem k financování pilotních projektů zaměřených na inovativní řešení v kontextu životního prostředí.
Prezentace (PDF, 684.14 KB)
Dionýz Gašparovský (Ředitel divize 4: Doprava a venkovní aplikace) ve své přednášce představil Mezinárodní komisi pro osvětlování (CIE), její cíle a témata, kterými se zabývá. CIE se zaměřuje na přípravu a zpracování mezinárodních technických norem, publikací a návodů. Za nejrelevantnější označil publikaci CIE 150:2017 Guide on the Limitation of the Effects of Obtrusive Light, 2nd Edition, která specifikuje rušivé efekty světla, klasifikuje environmentální zóny, doporučuje limity a další. Shrnul také jakými problémy se zabývají a kde je potřeba dalšího výzkumu. V závěru pohovořil o budoucích plánech a nadcházejících událostech v oblasti světelné techniky a osvětlení.
Prezentace (PDF, 1.51 MB)
Alejandro Sanchéz de Miguel (Univerzita Madrid, Španělsko) je odborník na téma monitoringu světelného znečištění. Ve své přednášce se zaměřil na satelitní data, na kterých výzkum světelného znečištění z velké části stojí. Tato technologie má své nedostatky, které se pan Sanchéz snaží v rámci svého výzkumu překonat.
Prezentace (PDF, 14.87 MB)
2. Část – Mezinárodní projekty v oblasti světelného znečištění
Karolina Skorb, Grzegorz Iwanicki (Light Pollution Think-tank/Asociace POLARIS, Polsko) představili první ucelenou zprávu o stavu světelného znečištění v Polsku, kterou nevládní think tank letos zveřejnil. Prezentovány byly také další iniciativy, které se tímto tématem zabývají, vývoj a postup organizace a veškeré aktivity, které dělají s cílem omezit rušivé světlo v noci.
Prezentace (PDF, 3.32 MB)
Lenka Maierová (UCEEB ČVUT, Česká republika) seznámila účastníky konference s detaily projektu, který zkoumá architektonické osvětlení v kontextu historických budov. Dle dostupných poznatků je pro každé architekturní osvětlení třeba zvážit, zda je nutné a přínosné, a pokud ano, tak jej navrhovat v kontextu místních podmínek, například podle světelných/environmentálních zón. Dodržovat přiměřený kontrast osvětlené plochy k světelnému pozadí je klíčové pro estetické působení staveb, genia loci i omezení světelného znečištění.
Laura Pavlíčková, Kristýna Horáčková a Martin Petrásek (Slezské gymnázium, Česká republika) představili studentský projekt Emise. Iniciativa monitoruje světelné znečištění ve městě Opava, kromě samotných studentů jsou zapojeni rodiče, učitelé, městská rada a široká veřejnost. Výstupy z tohoto letitého projektu se podařilo dostat až do Evropské komise, konkrétně k eurokomisařce Věře Jourové. Studenti Slezského gymnázia Opava se zabývají i osvětou v oblasti škodlivého modrého záření obrazovek a navštěvují základní školy, kde dělají odborné semináře na téma světelného znečištění.
Prezentace (PDF, 2.32 MB)
Giulia Marzani (Univerzita v Bologni, Itálie) představila předběžné výsledky projektu ENLIGHTENme, který se zaměřuje na provazbu světla, lidského zdraví a kvalitu života. Specializuje se na starší generaci (65+) a skrze pilotní projekty světelných laboratoří a experimenty s vnitřními i venkovními osvětlovacími soustavami ve vybraných evropských městech mapuje, jak různé osvětlení ovlivňuje jejich cirkadiánní rytmy včetně spánkového režimu.
Prezentace (PDF, 4.74 MB)
Neformální pracovní skupina ke světelnému znečištění
V odpolední části konference proběhlo první setkání neformální pracovní skupiny pro řešení problematiky světelného znečištění. Její snahou je přispět zejména ke koordinaci mezi evropskými státy, ke sdílení přístupů k regulaci světelného znečištění na národní i evropské úrovni a zastřešení spolupráce mezi státy, které mají k problematice obdobný přístup. Skupina vznikla na vzájemné dohodě mezi Českou republikou, Chorvatskem, Německem, Slovinskem a Francií. K úvodnímu jednání se připojili rovněž zástupci Rakouska, Polska, Slovenska, Malty, Norska a Švýcarska.
V podvečer se účastníci sešli ve Štefánikově rozhledně, kde měli možnost sledovat skvrny na povrchu Slunce s výkladem od odborníků z Hvězdárny. Následovala přednáška Piera Benvenutiho (prozatímní generální tajemník Mezinárodní astronomické unie), který pohovořil o nutnosti zachování temné a tiché oblohy ve vztahu k rostoucímu množství funkčních i nefunkčních umělých družic obíhajících zemi a problémech, které to přináší.
Prezentace (PDF, 1.27 MB)
Závěry z konference a ze setkání neformální pracovní skupiny byly MŽP prezentovány 12. 3. na setkání ministrů životního prostředí V4+, které se konalo v Brně.

Dokumenty
-
Konference a semináře
Ministerstvo životního prostředí se věnuje rovněž osvětovým aktivitám v problematice světelného znečištění. Od roku 2020 jsou pořádány webináře a konference, které umožňují sdílení příkladů dobré praxe a pokroku v tomto tématu, a to pro české i zahraniční účastníky.