Jednotné environmentální stanovisko (dále jen „JES“) zavedené zákonem č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku, je nástrojem procesní integrace státní správy v oblasti ochrany životního prostředí. Vydává se ve formě závazného stanoviska podle správního řádu, a to pro všechny záměry povolované podle stavebního zákona, ať už jde o záměry vyžadující EIA nebo záměry ostatní, a další záměry, které podléhají posouzení vlivů na životní prostředí a následně jsou povolovány podle jiného než stavebního zákona, např. zákona horního.
Státní správu v oblasti vydávání JES vykonávají příslušné orgány JES, kterými jsou Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zemědělství, krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností a újezdní úřady. V rámci JES je nahrazeno 29 správních úkonů ze složkových zákonů z oblasti životního prostředí, které doposud byly vydávány dotčenými orgány samostatně. Do JES však nejsou integrovány správní úkony vydávané orgány ochrany přírody ve zvláště chráněných územích, v evropsky významných lokalitách a v ptačích oblastech. V těchto nejcennějších územích ochrany přírody (v nichž vykonávají státní správu i management speciální orgány ochrany přírody) bude pro účely povolení záměru nezbytné rozhodnutí příslušného orgánu ochrany přírody, tj. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (v CHKO, NPR a NPP), správ národních parků (v NP) a krajských úřadů (v PR a PP). Na těchto území jsou vydávána tzv. společná rozhodnutí dle Metodického pokynu (PDF, 559.63 KB) k aplikaci institutu společného rozhodnutí v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny v návaznosti na přijetí zákona č. 149/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o jednotném environmentálním stanovisku.
Zásadním pozitivem zavedení JES z pohledu stavebníka (žadatele) je koncentrace správních úkonů potřebných pro povolení záměru z hlediska životního prostředí do úkonu jednoho.
U záměrů v režimu EIA bude JES vydáván také, a to buď v rámci procesu EIA (v takovém případě bude jednotné environmentální stanovisko současně stanoviskem EIA) nebo až po vydání stanoviska EIA (volba je na žadateli).
MŽP vydalo ke dni 30. září 2023 Metodický pokyn (PDF, 887.08 KB) k zavedení jednotného environmentálního stanoviska do praxe správních orgánů. Jeho přílohou je mimo jiné grafické schéma procesu (PDF, 186.71 KB) vydávání JES, vzor žádosti o JES (DOCX, 13.68 KB) , vzor souhlasného JES (DOCX, 17.66 KB) a vzor nesouhlasného JES (DOCX, 14.96 KB) .
V případě zájmu o podrobnosti k jednotnému environmentálnímu stanovisku doporučujeme sledovat Často kladené otázky (PDF, 241.76 KB) .
Vaše dotazy můžete zasílat na e‑mail: jes@mzp.gov.cz.
Z důvodu provázanosti zákona o jednotném environmentálním stanovisku a stavebního zákona doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva pro místní rozvoj, na nichž budou zveřejňována metodická doporučení k aplikaci stavebního zákona: https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/stanoviska-a-metodiky/uzemni-rozhodovani-a-stavebni-rad.
Konference o JES
Ministerstvo životního prostředí uspořádalo v červnu a v listopadu roku 2024 konference k tématu jednotného environmentálního stanoviska („Konference o JES“). Cílem konferencí bylo umožnit orgánům státní správy přístup k detailním informacím o JES a souvisejících institutech a okolnostech. Listopadová konference se již zaměřovala na aktuální otázky týkající se institutu JES. Informace ke konferencím naleznete níže v záložce dokumenty.
Dokumenty
-
Konference o JES
Ministerstvo životního prostředí, odbor posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence a odbor legislativní uspořádali 19. a 20. listopadu 2024 konferenci k tématu jednotného environmentálního stanoviska...