Specifická rizika pro životní prostředí (rizika environmentální) jsou zabezpečována odborem environmentálních rizik a ekologických škod (OEREŠ). Jedná se o environmentální rizika v oblasti chemických látek, závažných průmyslových havárií s nimi spojených a v oblasti nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO). OEREŠ vytváří celostátní koncepce prevence škod v těchto oblastech, vytváří systémy hodnocení těchto rizik a navrhuje indikátory jejich sledování a zajišťuje výkon specializované státní správy vyplývající z příslušných zákonů.
Rovněž zabezpečuje v oblastech své působnosti aktivity, vyplývající z členství v mezinárodních organizacích (UNEP, OECD - chemický program a pracovní skupiny pro prevenci průmyslových havárií, biotechnologie a nanomateriály) a z ratifikovaných mezinárodních úmluv (Rotterdamská úmluva, Helsinská úmluva o přeshraničních účincích průmyslových havárií, Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti, Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech, Minamatská úmluva o rtuti).
Kontaminovaná místa a staré ekologické zátěže v České republice jsou průběžně řešeny zejména Ministerstvem životního prostředí, případně i ve spolupráci s dalšími resorty. Ročně jsou tak realizovány průzkumné práce a nápravná opatření na desítkách lokalit. Za danou oblast je gestorem odbor environmentálních rizik a ekologických škod (OEREŠ).
Ratifikované mezinárodní úmluvy:
- Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu
- Helsinská úmluva o přeshraničních účincích průmyslových havárií
- Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti
- Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech
- Minamatská úmluva o rtuti
Dokumenty
-
Minamatská úmluva o rtuti
Informace o úmluvě
-
Helsinská úmluva o přeshraničních účincích průmyslových havárií
Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents, Helsinki, Finland, 1992Cílem Úmluvy je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a...
-
Rotterdamská úmluva
Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu (PIC) pro nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu byla sjednána v roce 1998 a vstoupila v platnost v roce 2004. Úmluva neomezuje obchod s těmito látkami, ale zajišťuje informované rozhodování o jejich dovozu a výměnu informací mezi vyvážejícími a dovážejícími státy. Látky uvedené v příloze III úmluvy, na které se vztahuje postup PIC, jsou většinou průmyslové chemické látky nebo pesticidy. Smluvní strany rozhodují, zda souhlasí s dovozem těchto látek na základě hodnocení rizik. V EU je implementace této úmluvy zajištěna nařízením (EU) č. 649/2012, přičemž Ministerstvo životního prostředí ČR je odpovědné za koordinaci a implementaci nařízení jako určený národní úřad (DNA).