FAQ: Jaká je současná ochrana území ve srovnání s navrhovaným národním parkem Křivoklátsko?

Ministerstvo životního prostředí plánuje zahájit proces vyhlašování národního parku Křivoklátsko, který by měl být na 16 % nejcennějšího území stávající chráněné krajinné oblasti. Vznik národního parku znamená významný krok k vytvoření podmínek pro lepší ochranu tohoto území, zejména lesních porostů, ale samozřejmě i rozkvět obcí v regionu. Přečtete si, jaká je současná ochrana území ve srovnání s navrhovaným národním parkem Křivoklátsko
Křivoklátsko je nyní státem chráněno jako chráněná krajinná oblast. Její součástí jsou čtyři národní přírodní rezervace, 16 přírodních rezervací a sedm přírodních památek. Z toho jsou na území navrhovaného národního parku tři národní přírodní rezervace a sedm přírodních rezervací. Zároveň je zde jedna ptačí oblast a 16 evropsky významných lokalit, sedm z nich se překrývá s územím národních přírodních rezervací. Ty jsou významné i z celoevropského hlediska a tvoří součást evropské soustavy chráněných území Natura 2000.
Zatímco v národním parku je prioritou ochrana a obnova přírody, které se přizpůsobuje přístup k péči o území, v chráněné krajinné oblasti se hospodaří s respektem k doposud dochovaným částem. V národních parcích tak státní pozemky spravují přímo orgány ochrany přírody, v chráněných krajinných oblastech hospodaří na státních pozemcích státní podniky, které jsou koncipovány jako podnikatelský subjekt. Z toho vyplývá například odlišný pohled na využívání lesa.
Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je zařazena do celosvětové sítě biosférických rezervací UNESCO. Ta zahrnuje jak přírodě blízká území, tak zachovalé harmonicky uspořádané krajiny ovlivněné činností člověka. V České republice je do této sítě zařazen například národní park Šumava a část CHKO Šumava, Krkonošský národní park či třeba chráněná krajinná oblast Třeboňsko. Vyhlášení národní parku na částí CHKO Křivoklátsko by zdůraznilo přírodní hodnoty území.
Lesnický park Křivoklátsko je obecně prospěšná společnost, která zdůrazňuje především roli člověka při obhospodařování křivoklátských lesů. Je vhodným doplňkem k navrhovanému národnímu parku, který má prostor na velké části Křivoklátska, které nebude součástí národního parku.
Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) vytvořila klasifikaci, kdy každému chráněnému území přiřazuje odpovídající kategorii z pohledu mezinárodních standardů. Pro zařazení do jednotlivých kategorií je rozhodující nastavení dlouhodobých cílů daného chráněného území. Ty se však do národního zákona o ochraně přírody a krajiny přímo nepřenášejí. Národní park Šumava je například zařazen v kategorii II., Krkonošský národní park pak v kategorii V., stejně jako chráněné krajinné oblasti. Národní přístup ke chráněnému území tedy klasifikace IUCN závazně neovlivňuje.
Dále si přečtěte:
- Jak vytvoření národního parku Křivoklátsko ovlivní místní a návštěvníky?
- Jak mohou obce ovlivnit rozhodování v národním parku Křivoklátsko?
- Jak se změní ochrana přírody v národním parku Křivoklátsko oproti dnešku?
- Kolik bude stát zřízení a provoz národního parku Křivoklátsko?
- Jak to bude v národním parku Křivoklátsko s myslivostí a rybářstvím?
- Proč se má z části Křivoklátska stát národní park?
- Navrhované území je kulturní krajinou, proč z něj má být národní park Křivoklátsko?
- Jak to bude s letovým provozem nad územím národního parku Křivoklátsko?
Tiskové oddělení MŽP
e-mail: tiskove@mzp.cz