Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou. Tyto projekty jsou realizovány v následujících základních oblastech – boj proti nežádoucím účinkům změny klimatu, ochrana biologické rozmanitosti, ochrana mezinárodních vod, ochrana ozonové vrstvy a ochrana před perzistentními organickými polutanty dalšími chemickými látkami a antropogenními emisemi a úniky rtuti a jejích sloučenin, ochrana před degradací půdy a boj proti desertifikaci, čímž napomáhá implementaci mnohostranných environmentálních smluv – Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), Úmluvy o biologické rozmanitosti (CBD), Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech, Minamatské úmluvy o rtuti, Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem a/nebo desertifikací, zejména v Africe (UNCCD). Spolupracuje také s Montrealským protokolem o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu. Cílem všech projektů GEF je příznivé působení na životní prostředí, jeho ochranu a udržitelnost, především v nejvíce zranitelných a rozvojových zemích.
Financování projektů je zajišťováno prostřednictvím svěřeneckého fondu GEF (GEF Trust Fund), který nahradil původní fond z pilotního období 1991 – 1994. Na světovém summitu v Rio de Janeiro v roce 1994 došlo k restrukturalizaci GEF a vytvoření svěřeneckého fondu přispělo k založení předního mechanismu na financování globálního životního prostředí. Světová banka ovšem stále slouží jako správce tohoto fondu a vystupuje vůči němu jako poručnický orgán, vč. provádění kontrol a auditů.
Na zasedání Rady GEF v roce 2022 byla schválena zpráva o výši osmého doplnění zdrojů (GEF-8) pro finanční období od 1. července 2022 do 30. června 2026. Celkový objem prostředků v rámci GEF-8 dosahuje výše 5,33 mld. USD. Od roku 1994 působí ČR jako aktivní donorský stát. Pro GEF-8 ČR přispívá celkovou částkou ve výši 123,87 mil. Kč na období 2022-2026.
Za přípravu a řízení projektů GEF odpovídají implementační agentury GEF ADB, AFDB, EBRD, FAO, IFAD, IDB, UNEP, UNDP, UNIDO, WB (10), od kterých je vyžadováno, aby zaměřily své zapojení do projektu GEF činnosti v rámci svých příslušných komparativních výhod. Ve zvláštních případech, zejména u integrovaných projektů, které zahrnují prvky, kde odborné znalosti a zkušenosti implementační agentury chybí, může agentura přizvat partnera, který bude hrát doplňující roli, např. rozvojové banky, specializované agentury a programy, OSN či jiné mezinárodní organizace, bilaterální rozvojové agentury, národní instituce, nevládní organizace, soukromý sektor a akademické instituce, a to s přihlédnutím k jejich komparativní výhodě v efektivní a rentabilní realizaci projektu. Taková opatření musí být provedena v souladu s národními prioritami. Na výběru vhodného partnera pro realizaci daného projektu spolupracuje sekretariát GEF s implementační agenturou pod vedením Rady GEF, kterou tvoří zástupci 32 konstituencí (ČR zastoupena Rakouskem).
ČR jako vyspělý stát není oprávněná předkládat žádosti a následně čerpat finanční prostředky z GEF na realizaci projektů. České podnikatelské subjekty se mohou zapojit do implementace projektů jen jako jejich realizátoři, a to pouze zprostředkovaně skrze implementační agentury GEF na jejich vlastní žádost.
Zapojení ČR
- kontaktní místo/osoba v ČR
- kontaktní místo v zahraničí
Dokumenty
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO) Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Kjótský protokol k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu
Kyoto Protocol to the United Nations Framework Convention on Climate ChangeKjótský protokol k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu (dále jen „Protokol“) byl přijat v prosinci roku 1997.
-
Pařížská dohoda
Pařížská dohoda (dále jen „Dohoda“) byla přijata smluvními stranami Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (Úmluva) v prosinci 2015.
-
Rámcová úmluva OSN o změně klimatu
Rámcová úmluva OSN o změně klimatu, Rio de Janeiro, 1992UN Framework Convention on Climate Change/UNFCCC, Rio de Janeiro 1992Rámcová úmluva OSNRámcová úmluva OSN o změně klimatu (dále jen „Úmluva) byla přijata na Konferenci OSN o životním prostředí a...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.