Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, Basilej 1989
Basel Convention on the Control of Transboundary Movements of Hazardous Wastes and their Disposal, Basel 1989
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování představuje nejvýznamnější globální mezinárodně právní dokument upravující pohyb nebezpečných odpadů přes státní hranice za účelem jejich zneškodňování i využívání. Cíli Basilejské úmluvy je snížit pohyby nebezpečných a ostatních odpadů, které jsou předmětem Úmluvy, přes hranice států na minimum v souladu s postupy pro správné nakládání s těmito odpady z hlediska životního prostředí; zneškodňovat nebezpečné odpady a ostatní odpady co nejblíže jejich zdroji; minimalizovat vznik nebezpečných odpadů co do množství a nebezpečnosti; zajistit přísnou kontrolu pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a prevenci nelegální přepravy; zakázat přepravu nebezpečných odpadů do zemí, které nedisponují legislativní, administrativní a technickou kapacitou k jejich řízení a zneškodňování v souladu s environmentálně šetrnými metodami; pomáhat rozvojovým zemím a zemím s transformující se ekonomikou při transpozici systémů environmentálně bezpečného řízení nakládání s odpady, které v těchto zemích jsou vytvářeny.
Basilejská úmluva byla sjednána dne 22. 3. 1989 v rámci Programu OSN pro životní prostředí. Bývalá ČSFR přistoupila k Úmluvě 24. 7. 1991. Úmluva vstoupila v platnost 5. 5. 1992. Česká republika, jako nástupnický stát ČSFR, sukcedovala do Basilejské úmluvy s účinností od 1. 1. 1993. Překlad do českého jazyka je obsažen ve sdělení č. 6/2015 Sb. m. s.
Legislativní zajištění v ČR:
Zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech, v platném znění
Legislativní, strategická a koncepční opora pro plnění na úrovni EU:
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 98/2008
- Směrnice Rady 1999/31/ES
- sekretariát Úmluvy
- Konference smluvních stran
- Smluvní strany Úmluvy
- Kontaktní osoba/místo v ČR
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO) Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.