Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa. Zahrnují odhodlání vymýtit extrémní chudobu, zajistit společnou prosperitu a mír, budovat partnerství, ale také chránit životní prostředí. Na jejich přípravě se nepodílely jen státy, ale také mnoho zástupců občanského, podnikatelského a akademického sektoru. Podrobný popis všech 17 Cílů udržitelného rozvoje, včetně 169 podcílů, najdete na stránkách Informačního centra OSN v Praze či na oficiálních stránkách SDGs.
Cíle samy o sobě by bez mechanismu kontroly plnění nebyly úplné. Za tímto účelem bylo kontrolou plnění pověřeno Politické fórum na vysoké úrovni (HLPF), jehož první zasedání na ministerské úrovni proběhlo 24. září 2013. Ve dnech 11. – 20. 7. 2016 se pak uskutečnilo první jednání HLPF, které bylo věnováno implementaci SDGs. HLPF se koná každoročně pod záštitou Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC). Provádí se zde přezkum vybraných SDGs a státy zde prezentují své národní dobrovolné přezkumy (VNRs). Česká republika dosud prezentovala dvě VNRs a v roce 2025 plánuje podstoupit tento přezkum potřetí.
Fórum představuje významný krok vpřed v návaznosti na konferenci Rio+20, kde se státy dohodly, že pokrok v implementaci udržitelného rozvoje nebyl doposud dostatečný, a nyní hrozí, že současné globální problémy mohou částečné úspěchy v boji proti chudobě negativně vyvrátit a nastolit problémy ještě větší.
Jednou za čtyři roky se pod záštitou Valného shromáždění OSN koná SDG Summit, kde se sejdou hlavy států a představitelé vlád s cílem podpořit implementaci udržitelného rozvoje a řešit nové výzvy. Přijímají nové národní závazky a přihlašují se k činnostem a deklaracím pro dosahování SDGs.
Kontaktní místo:
Ministerstvo životního prostředí
Odbor mezinárodních vztahů
Vršovická 65
100 10 Praha 10
Kontaktní osoby:
Mgr. Lucie Sršňová
vedoucí oddělení udržitelného rozvoje
Tel.: +420 267 123 005
E-mail: lucie.srsnova@mzp.cz
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO) Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.