Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.
Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vznikla dne 14. října 1960, kdy v Paříži podepsali zástupci 20 států zakládající Konvenci o OECD a dva dodatkové protokoly, které vstoupily v platnost 30. září 1961. Česká republika je členem OECD od 21. prosince 1995. V současné době OECD sdružuje 38 členských států.
Hlavním posláním OECD je poskytovat vládám členských států prostor k vzájemnému porovnávání zkušeností z realizace vládních politik a hledání odpovědí na společné problémy. V OECD nejvyspělejší země světa slaďují své postupy v celé řadě oblastí – ekonomika, finance, obchod, vzdělávání, věda a technika, veřejná správa, zemědělství, životní prostředí a další. OECD tak využívá průřezový charakter své práce a iniciuje řadu horizontálních projektů.
V čele OECD stojí generální tajemník volený na pětileté období, v současné době tuto funkci zastává Mathias Cormann z Austrálie.
Od roku 1970, kdy OECD zahájila svůj Environmentální program založením Výboru pro politiku životního prostředí a Direktorátu pro životní prostředí v rámci svého sekretariátu, význam problematiky životního prostředí pro tvorbu politik stále roste. OECD má nezastupitelnou úlohu v propojování problémů životního prostředí s ekonomickými aspekty. Velký význam má dlouhodobá analytická a koncepční práce OECD v oblasti životního prostředí, např. Zprávy o politice, stavu a vývoji životního prostředí jednotlivých států, Výhledy pro životní prostředí, Environmentální strategie. Výjimečná je také autorita OECD v oblasti ekonomických nástrojů pro životní prostředí.
Do rodiny OECD patří i několik více či méně autonomních organizací se sídlem v Paříži, stejně jako OECD: Mezinárodní energetická agentura, Jaderná energetická agentura a Mezinárodní dopravní fórum.
Výsledky spolupráce mezi OECD a Českou republikou naleznete také zde.
Zapojení ČR
Hodnocení stavu životního prostředí v ČR, další reporty a studie o ČR vydané OECD
Kontaktní místo - Stálá mise Paříž
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO) Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.