Orgány UNEP
1) Environmentální shromáždění OSN
Environmentální shromáždění OSN (United Nations Environment Assembly - UNEA) je nejvyšším orgánem UNEP a globální autoritou mezinárodní správy životního prostředí. Shromáždění se koná každé dva roky v keňském Nairobi, kam se sjedou ministři životního prostředí z celého světa, aby vytyčili obrys mezinárodní spolupráce v řešení nejpalčivějších problémů globálního ekosystému.
Toto jednání na vysoké úrovni nahrazuje dosavadní každoroční zasedání Řídící rady UNEP a Globální fórum ministrů životního prostředí. Na konferenci Rio+20 "The Future We Want" se na této změně dohodly členské státy OSN za účelem posílení role UNEP a mezinárodní správy životního prostředí. Rozhodnutí následně potvrdila Řídící rada UNEP ve svém rozhodnutí č. 27/2 ze dne 22. února 2013. Shromáždění UNEA se od té doby konají ve formátu všeobecného členství, a to jednou za dva roky. Sudé roky byly v roce 2016 rozhodnutím UNEA-2 změněny na liché.
2) Byro UNEA
Každé Shromáždění UNEA připravuje a na jeho průběh následně dohlíží takzvané Byro UNEA. To se skládá z prezidenta, osmi viceprezidentů a reportéra. Tito jsou voleni na konci shromáždění UNEA, aby po dobu dvou let dohlíželi nad přípravou příští UNEA a shromáždění následně řídili. Pozice jsou rozděleny mezi světové regiony OSN pro rovnoměrné zastoupení. Prezidentem Byra je Sveinung Rotevatn, ministr pro životní prostředí a klima z Norska.
3) Výbor stálých představitelů
Výbor stálých představitelů při UNEP (Committee of Permanent Representatives – CPR) se skládá ze stálých představitelů členských států při UNEP, většinou velvyslanců a velvyslankyň akreditovaných v Nairobi, kde UNEP sídlí. Výbor a jeho podvýbory se schází každý měsíc v celém průběhu roku k různým dílčím otázkám. Výbor přebírá rozhodnutí UNEA, kontroluje jejich plnění a v dvouletém období mezi Shromážděními předjednává rezoluce a rozhodnutí, která se dojednají a případně přijmou na příštím Shromáždění UNEA. Konkrétně výbor kontroluje a hodnotí plnění rozhodnutí týkající se správních, finančních a programových otázek, vyjadřuje se k návrhu pracovního plánu a rozpočtu, posuzuje a vydává doporučení ke zlepšení činnosti sekretariátu UNEP a připravuje pro UNEA návrhy příslušných rozhodnutí.
Výbor byl ustaven v roce 1997 jako pomocný orgán Řídící rady. Výbor řídí pětičlenné Byro, které je voleno na dobu dvou let s přihlédnutím k zásadám rotace a spravedlivého zeměpisného zastoupení z členských států OSN.
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO) Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.