Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO)
Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy. Dohoda o zřízení WTO byla schválena 15. dubna 1994 v Marrakéši během Uruguayského kola jednání GATT. Principy a dohody uzavřené v rámci GATT byly přijaty WTO, které byla udělena pravomoc je dále rozšiřovat. Česká republika je členem WTO od počátku jejího vzniku. Počet členů organizace se neustále zvyšuje; k 9. červenci 2024 jich bylo 164. Aktuální přehled členů je možné nalézt zde.
Hlavním posláním WTO je podpora fungování mezinárodního obchodu na základě daných pravidel, nestranné urovnávání sporů mezi vládami a organizace obchodních jednání. Základem činnosti Světové obchodní organizace WTO jsou dohody, které byly sjednány během tzv. Uruguayského kola, tvořící právní základ pravidel mezinárodního obchodu.
Během jednání v Marrakéši v dubnu 1994 bylo přijato Rozhodnutí o obchodu a životním prostředí, kterým byl založen Výbor pro obchod a životní prostředí (Committee on Trade and Environment – CTE). CTE se zabývá vztahy mezi obchodními a environmentálními opatřeními a posuzuje je s cílem prosazovat je v kontextu udržitelného rozvoje.
Základní informace
- Orgány WTO
- Sekretariát WTO
Zapojení ČR
- Kontaktní místo v zahraničí
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.