Modrozelená infrastruktura
Ministerstvo životního prostředí vnímá modrozelenou infrastrukturu (MZI) jako specifickou infrastrukturu pro oblast hospodaření s dešťovou vodou v sídlech (HDV), která s využitím přírodě blízkých, resp. ekosystémových a technických řešení (opatření) v různém poměru pomáhá snižovat negativní dopady urbanizace umocňované změnou klimatu.
Definice modrozelené infrastruktury dle dokumentu Analýza dokumentů pro koncepční hospodaření se srážkovou vodou v obcích (PDF, 3.01 MB) (MŽP, 2019) uvádí:
„MZI je soubor přírodě blízkých a technických opatření, která propojují srážkový odtok s vegetačními a vodními prvky v sídlech za účelem
- přirozeného lokálního koloběhu vody (podporován decentrálním vsakem, výparem a zpomalením odtoku),
- zvýšení ochrany jakosti vod (čištěním srážkového odtoku přirozenými procesy),
- zlepšení mikroklimatické funkce (prostřednictvím sídelní zeleně dostatečně zásobené vodou),
- dalších ekosystémových služeb (vhodnou skladbou (z hlediska biodiverzity) a začleněním opatření MZI do veřejného prostoru (z hlediska estetiky, rekreace ad.)).
Opatření MZI na sebe navazují a vytváří systém na úrovni budov či větších území“.
Ministerstvo životního prostředí ve smyslu sdělení Evropské Komise COM (2013)249 final „Zelená infrastruktura – zlepšování přírodního kapitálu Evropy“ (PDF, 300 KB) respektuje široké pojetí zelené infastruktury (ZI) vázané na přírodní nebo polopřírodní stav ekosystémů a jimi poskytovaných ekosystémových služeb, jejíž přirozenou součástí jsou i ekosystémy vodní a na vodu vázané. Zároveň však připouští, že ani široký koncept ZI není schopen pokrýt všechny funkce, které se ve vztahu k HDV očekávají od MZI. Mimo koncept ZI tak stojí např. technické prvky HDV, které podporují alespoň lokální koloběh vody (vsakování a výpar).
Vztah zelené, šedé a modrozelené infrastruktury k hospodaření s dešťovou vodou (PDF, 515.42 KB)
Dokumenty
Studie hospodaření se srážkovými vodami v urbanizovaných územích (PDF, 5.79 MB)
Studie hospodaření se srážkovými vodami v urbanizovaných územích, která vznikla na Ministerstvu životního prostředí. Jedná se o první ucelený strategický dokument v České republice, který se problematikou hospodaření se srážkovými vodami v této šíři zabývá a vytváří rámec pro zlepšení vodního režimu urbanizovaných území za účelem jejich adaptace na změnu klimatu a zvýšení kvality života v nich. Ve studii je stanoveno 6 strategických cílů.
Hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu
Voda ve městě - Metodika pro hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu byla vytvořena se státní podporou TA ČR v rámci Programu Zéta (projekt č. TJ02000067 VODA VE MĚSTĚ: Modrá a zelená infrastruktura mezioborově).