Pakt starostů a primátorů pro klima a energii
Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje v rámci Národního programu Životní prostředí výzvu na podporu účasti obcí v iniciativě Pakt starostů a primátorů. Znění aktuální výzvy č. 2/2024 je k nalezení na stránkách SFŽP.
Pakt starostů a primátorů pro klima a energii sdružuje tisíce místních samospráv po celé Evropě, které chtějí zajistit lepší budoucnost pro své obyvatele. Vstupem do iniciativy se dobrovolně zavazují k zavedení cílů EU v oblasti klimatu a energetiky skrze společnou snahu o udržení globálního nárůstu teploty pod 1,5°C. Hlavní vizí je stav, kdy do roku 2050 budou všichni žít v dekarbonizovaných a odolných městech s přístupem k cenově dostupné, bezpečné a udržitelné energii. Cíle tedy nejsou pouze dekarbonizační, směřují také k posílení odolnosti měst a zmírnění energetické chudoby. Toho samosprávy dosahují prostřednictvím úspor energie, zvyšování energetické účinnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů, zejména v oblasti budov, dopravy nebo veřejného osvětlení.
Zapojení do Paktu
Orgány místní samosprávy se do iniciativy mohou zapojit tím, že rozhodnutí ohledně účasti v Paktu schválí obecní zastupitelstvo, které současně pověří starostu nebo primátora podpisem formuláře o přistoupení, který následně zašle kanceláři Paktu. Signatáři Paktu se zavazují přijmout integrovaný přístup ke zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Jsou povinni během prvních dvou let od přistoupení vypracovat Akční plán pro udržitelnou energii a klima (Sustainable Energy and Climate Action Plan, dále také SECAP) s cílem snížit emise CO2 minimálně o 40 % do roku 2030 a zvýšit odolnost vůči změně klimatu. SECAP obsahuje emisní bilanci skleníkových plynů, analýzu zranitelnosti obce vůči negativním dopadům změny klimat a plány konkrétních činností a opatření včetně dlouhodobé vize do roku 2030.
Od svého založení v roce 2008 mobilizovala tato iniciativa více než 11 000 místních orgánů v Evropě zastupujících přibližně jednu třetinu populace EU. V České republice jsou již zapojeny stovky signatářů.
Samotná účast v Paktu starostů je zdarma, oproti tomu obec získává metodickou podporu ze strany kanceláře Paktu, možnost sdílení dobré praxe s ostatními signatáři Paktu, možnost propagace svých aktivit na webu Paktu starostů a primátorů a širší možnosti jejich financování. Signatářem Paktu starostů a primátorů se může stát kterýkoli evropský místní orgán bez ohledu na velikost a fázi realizace jeho politik v oblasti energetiky a klimatu, pokud je zastupován voleným místním zastupitelstvem nebo obdobným rozhodovacím orgánem sestávajícím z volených členů.
Díky prostředkům z Národního programu Životní prostředí navíc mohou obce a města, dobrovolné svazky obcí a místní akční skupiny získat podporu na vypracování výchozího strategického dokumentu – Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima. Podmínkou poskytnutí podpory je, aby byl subjekt jako signatář Paktu starostů a primátorů.
Dokumenty
-
Energetická efektivita a úspory energie
Energetická efektivita znamená, jak efektivně dokážeme využívat energii při různých činnostech – od vytápění našich domovů po výrobu v průmyslu. Jde o to získat z každé spotřebované jednotky energie co nejvíce užitku.