Nebezpečné odpady
Nebezpečné odpady mohou poškozovat lidské zdraví nebo životní prostředí, a proto jim je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. K negativnímu působení nebezpečných odpadů může docházet na místě jejich vzniku, při přepravě nebo v místě jejich zpracování, zejména odstranění. Mezi nebezpečné odpady patří např. odpady polychlorovaných bifenylů (PCB), odpady perzistentních organických polutantů (POPs), infekční odpady ze zdravotní a veterinární péče, odpady obsahující rtuť či odpady nebezpečných chemikálií převážně z výrobních procesů.
Mezi nebezpečné odpady řadíme odpady, které vykazují alespoň jednu nebezpečnou vlastnost (označováno písmeny HP a číslem) uvedenou v příloze nařízení komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014, kterým se nahrazuje příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpadech. Celkově se určuje 15 nebezpečných vlastností (HP 1 až HP 15). Mezi nebezpečné vlastnosti odpadu patří toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost, ekotoxicita a další. MŽP se zabývá nebezpečnými vlastnostmi odpadů: HP 1 (Výbušné), HP 2 (Oxidující), HP 3 (Hořlavé), HP 12 (Uvolňování akutně toxického plynu), HP 14 (Ekotoxický), HP 15 (Odpad schopný vykazovat při nakládání s ním některou z výše uvedených nebezpečných vlastností, kterou v době vzniku neměl).
Zařazování odpadů do kategorie nebezpečné
Podle § 7 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech je odpad nebezpečný, pokud:
a) vykazuje alespoň jednu z nebezpečných vlastností, uvedených v příloze přímo použitelných předpisů Evropské unie o nebezpečných vlastnostech odpadů (x),
b) se zařazuje do druhu odpadu, kterému je v Katalogu odpadů (vyhláška č. 8/2021 Sb., o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů) přiřazena kategorie nebezpečný odpad, nebo
c) je smísen s některým z odpadů uvedených v písmenu b) nebo je jím znečištěn.
Nebezpečná vlastnost se přiřazuje odpadu na základě kritérií a limitních hodnot stanovených přímo použitelnými předpisy Evropské unie o nebezpečných vlastnostech odpadů (x) a v případě nebezpečných vlastností HP 9, HP 14 a HP 15 na základě doplňujících limitních hodnot a kritérií, tyto jsou stanoveny vyhláškou MŽP a Ministerstva zdravotnictví.
(x) Nařízení Komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014, kterým se nahrazuje příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpadech a o zrušení některých směrnic.
Nařízení Rady (EU) 2017/997 ze dne 8. června 2017, kterým se mění příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES, pokud jde o nebezpečnou vlastnost HP 14 „ekotoxický“.
Hodnocení nebezpečných vlastností odpadů
Problematika hodnocení nebezpečných vlastností odpadů je vymezena zákonem č. 541/2020 Sb., o odpadech a vyhláškou č. 8/2021 Sb., o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů (Katalog odpadů).
Nebezpečné vlastnosti odpadu hodnotí jedna nebo více pověřených osob na základě zadání vlastníka odpadu. Hodnocení nebezpečných vlastností odpadu musí být provedeno v souladu s metodami a postupy stanovenými vyhláškou MŽP a Ministerstva zdravotnictví.
Hodnocení nebezpečných vlastností odpadu zadává vlastník prostřednictvím Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí (ISPOP) modulu HNVO. Údaje o jednotlivých prováděných hodnoceních vkládá pověřená osoba do systému HNVO.
Výsledkem hodnocení je vždy jedna z následujících dvou možností:
Osvědčení o vyloučení nebezpečných vlastností odpadu – na základě Osvědčení o vyloučení nebezpečných vlastností odpadů může být s odpadem nakládáno jako s odpadem kategorie – ostatní odpad.
Sdělení o tom, že odpad má jednu nebo více nebezpečných vlastností – v případě vydání Sdělení se musí s odpadem nakládat jako s odpadem kategorie – nebezpečný odpad.
Osvědčení a Sdělení se vydávají elektronicky prostřednictvím systému HNVO.
MŽP poskytuje informace o činnosti pověřených osob, žadatelích a o hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, zveřejňuje seznam pověřených osob včetně kontaktů na ně. Další informace je možno nalézt na webových stránkách HNVO.
Informace k podání žádosti k pověření k hodnocení nebezpečných odpadů poskytne odbor cirkulární ekonomiky a odpadů MŽP (tel.: 267122962).
• Metodické sdělení k nakládání s pražci ošetřenými kreosotovými oleji (PDF, 180.32 KB)
Odbor cirkulární ekonomiky a odpadů MŽP vydává Metodické sdělení pro upřesnění postupu nakládání s opětovně použitými dřevěnými výrobky ošetřenými kreosotovými oleji, zejména s použitými dřevěnými železničními pražci, mostnicemi nebo sloupy, ošetřenými před 31. 12. 2002.
• Sdělení Evropské komise o technických pokynech pro klasifikování odpadu (PDF, 10.3 MB)
V Úředním věstníku Evropské unie vyšlo Sdělení komise o technických pokynech pro klasifikování odpadu (2018/C 124/01). Jeho účelem je poskytnout technické pokyny k některým aspektům směrnice 2008/98/ES o odpadech a rozhodnutí Komise 2000/532/ES o seznamu odpadů ve znění revidovaném v letech 2014 a 2017.
Metodické sdělení odboru cirkulární ekonomiky a odpadů MŽP ke vzdělávacímu programu pro provádění a řízení vzorkování odpadů a ke školení pro hodnocení nebezpečných vlastností odpadů.