Chráněná ložisková území
Pojem chráněné ložiskové území (CHLÚ) byl zaveden zákonem č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon). CHLÚ slouží k ochraně výhradního ložiska (tedy nerostného bohatství ve vlastnictví státu) proti znemožnění nebo ztížení jeho dobývání ve smyslu článku 7 Ústavy České republiky. Editorem údajů o CHLÚ je na základě § 29 odst. 1 horního zákona Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Souhrnnou evidencí CHLÚ je pověřena Česká geologická služba (ČGS) podle §29 odst. 4 horního zákona. Podrobnosti jsou upraveny vyhláškou č. 364/1992 Sb., o chráněných ložiskových územích. Tato vyhláška mimo jiné určuje, že hranice CHLÚ na povrchu se stanoví uzavřeným geometrickým obrazcem v platném souřadnicovém systému. Mapa se zákresem CHLÚ, seznam souřadnic jeho vrcholových bodů a plocha CHLÚ jsou součástí rozhodnutí o stanovení CHLÚ, vydávaného MŽP dle § 17 horního zákona.
Na základě změnového zákona, č. 88/2021 Sb., který novelizoval zákon č. 44/1988 Sb. a další související zákony, byly dle §29 v součinnosti s Českým úřadem zeměměřičským a katastrálním (ČÚZK) k 30.11.2022 zveřejněny vybrané údaje z registru chráněných ložiskových území formou účelových územních prvků (ÚÚP) v Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN).
Nový způsob publikování informací o CHLÚ nezakládá nová omezení vlastnických práv, pouze akcentuje povinnosti již existující a zvyšuje informovanost veřejnosti.
Zde je na místě připomenout, že v CHLÚ platí některá omezení, která upravuje § 18 a § 19 horního zákona. Zejména lze vyzdvihnout následující:
- V zájmu ochrany nerostného bohatství lze v chráněném ložiskovém území zřizovat stavby a zařízení, které nesouvisí s dobýváním výhradního ložiska, jen na základě vyjádření obvodního báňského úřadu podle tohoto zákona.
- Jestliže je nezbytné v zákonem chráněném obecném zájmu umístit stavbu nebo zařízení nesouvisící s dobýváním výhradního ložiska v chráněném ložiskovém území, je třeba dbát, aby se narušilo co nejméně využití nerostného bohatství. Znemožnit nebo ztížit dobývání výhradních ložisek nerostů uvedených v § 3 odst. 1 písm. a) až d) je možno jen ve zvlášť odůvodněných případech, jde-li o mimořádně důležitou stavbu nebo zařízení nebo bude-li stavbou nebo zařízením ztíženo nebo znemožněno dobývání jen malého množství zásob výhradního ložiska.
- Umístění staveb a zařízení v chráněném ložiskovém území, které nesouvisí s dobýváním, může povolit příslušný orgán podle zvláštních právních předpisů jen na základě vyjádření obvodního báňského úřadu, který navrhne podmínky pro umístění, popřípadě provedení stavby nebo zařízení.
Časté dotazy:
Co je to CHLÚ, k čemu je to dobré?
CHLÚ je plocha území, která zajišťuje územní ochranu ložiska proto, aby další využití ložiska nebylo ztíženo nebo dokonce znemožněno stavbami, které nesouvisí s jeho budoucím využitím, tj. s těžbou, a aby byla ochráněna práva vlastníka nerostného bohatství (státu). Hranice chráněného ložiskového území jsou vyznačeny v územně plánovací dokumentaci na základě správního rozhodnutí o stanovení CHLÚ. Plocha CHLÚ je v Územně analytických podkladech závazným limitem územního plánování.
Na svém pozemku mám nově v katastru nemovitostí vedeno CHLÚ, co to pro mne znamená?
V CHLÚ platí některá omezení, která upravuje § 18 a § 19 horního zákona, zejména se jedná o nutnost získat souhlasné vyjádření obvodního báňského úřadu v případě, že chcete na pozemku stavět.
Jedná se zveřejněním informace o CHLÚ v pozemku o nové omezení vlastnického práva?
Nikoliv, nový způsob publikování informací o CHLÚ formou účelových územních prvků nezakládá nová omezení vlastnických práv, pouze akcentuje povinnosti již existující.
Proč jsem nebyl informován o CHLÚ v době jeho stanovení?
Řízení o stanovení CHLÚ upravuje § 17 horního zákona. Účastníkem řízení o stanovení chráněného ložiskového území je pouze navrhovatel. Zahájení řízení oznámí Ministerstvo životního prostředí České republiky dotčeným orgánům státní správy, orgánu územního plánování a stavebnímu úřadu.
Jak CHLÚ vzniká?
CHLÚ je stanoveno na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí na návrh organizace, která je pověřena ochranou a evidencí výhradního ložiska nerostných surovin nebo z podnětu orgánu státní správy. Správní řízení o stanovení CHLÚ upravuje zejména § 17 horního zákona. Podrobnosti jsou stanoveny vyhláškou č. 364/1992 Sb., o chráněných ložiskových územích. Na řízení se vztahuje zákon č. 500/2004 Sb., správní řád.
Můžu zažádat o zrušení nebo zmenšení CHLÚ jako vlastník pozemku?
Ne, návrh na zrušení nebo změnu CHLÚ může podat pouze organizace pověřená ochranou a evidencí výhradního ložiska ve smyslu § 8 a §10 horního zákona nebo orgán státní správy dle §17 horního zákona. Ministerstvo životního prostředí České republiky po projednání s orgánem kraje v přenesené působnosti zruší chráněné ložiskové území jedině tehdy, jestliže pominuly důvody ochrany výhradního ložiska.
Kde jsou k dispozici informace o CHLÚ, jak byly informace o CHLÚ poskytovány dříve?
MŽP poskytuje informaci o CHLÚ prostřednictvím veřejné mapové aplikace České geologické služby Surovinový informační systém - https://mapy.geology.cz/suris a jako jednu z vrstev Územně analytických podkladů - https://cgs.gov.cz/mapy-a-data/poskytovani-dat .