Chemické látky
Ministerstvo životního prostředí je gestorem oblasti vztahující se k uvádění chemických látek na trh na národní úrovni a na úrovni Evropské unie.
Základním právním předpisem pro tuto problematiku je zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích (chemický zákon), ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon adaptuje český právní řád na nařízení EU, která jsou uvedena v § 1 tohoto zákona. Hlavními předpisy EU v oblasti chemických látek jsou nařízení (ES) č. 1907/2006 (REACH) o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek a nařízení (ES) č. 1272/2008 (CLP) o klasifikací, označováním a balením chemických látek a směsí.
Nařízením REACH byla ustavena Evropská agentura pro chemické látky (ECHA). Agentura ECHA zabezpečuje technické, vědecké a administrativní aspekty registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek. Dále zajišťuje jednotnost v těchto aspektech na úrovni EU (https://echa.europa.eu).
Povinnost zřídit ústřední kontaktní místo za účelem poradenství je zakotvena v nařízení REACH a nařízení CLP. Na základě této povinnosti byl v České informační agentuře životního prostředí (CENIA) ustaven helpdesk pro tato nařízení ZDE.
Správná laboratorní praxe je klíčovým prvkem v rámci zákona č. 350/2011 Sb., chemický zákon. Dohled nad dodržováním zásad zajišťuje Národní inspekční orgán správné laboratorní praxe Národní inspekční orgán správné laboratorní praxe.
Česká republika je smluvní stranou globálních úmluv k chemickým látkám Rotterdamské úmluvy, Minamatské úmluvy a Stockholmské úmluvy. Česká republika se aktivně podílí také na tvorbě a implementaci Globálního rámce pro chemické látky a přípravě nového vědecko-politického k chemickým látkám, odpadům a předcházení znečištění a na řadě dalších činností a aktivit týkajících se chemických látek v rámci programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Ministerstvo životního prostředí v rámci své působnosti dle zákona č. 324/2016 Sb., o biocidech, který je v gesci ministerstva zdravotnictví, posuzuje žádosti o povolení biocidních přípravků a účinných látek z hlediska ochrany životního prostředí, provádí hodnocení jejich rizik a připravuje závazná stanoviska pro rozhodnutí o schválení či registraci těchto látek na trhu.
Mezinárodní úmluvy regulující nakládání s nebezpečnými chemickými látkami:
- Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech
- Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu
- Minamatská úmluva o rtuti
Dokumenty
Právní předpisy v oblasti chemických látek
Přehled platných právních předpisů v oblasti uvádění chemických látek a směsí na trh.
Metodika pro zajištění efektivní kontroly povinností vyplývajících z nařízení REACH a CLP
Metodika pro zajištění efektivní kontroly povinností vyplývajících z nařízení REACH a CLP je výsledkem řešení projektu TB030MZP004. Projekt byl řešen s finanční podporou TA ČR v rámci programu BETA, řešitelem byl Výzkumný ústav organických syntéz a.s.
Formulář hlášení zásob perzistentních organických znečišťujících látek
Formulář k plnění povinnosti poskytování informací o zásobách perzistentních organických znečišťujících látek dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách.
Odkazy
Stránky obsahují seznamy obchodovaných látek (EINECS), nových látek (ELINCS) a látek nadále nepovažovaných za polymery (NPL). Seznamy vydalo MŽP dle zákona o chemických látkách a chemických přípravcích. Upozornění: Při špatném načtení databáze stiskněte Ctrl + F5 pro načtení z původního zdroje!
- Global Framework on Chemicals (Globální rámec pro chemické látky)
- Ad hoc open-ended working group on a science-policy panel on chemicals, waste and pollution prevention, Ad hoc pracovní skupina k přípravě vědecko-politického panelu k chemickým látkám, odpadům a prevenci znečištění
Dokumenty
-
Minamatská úmluva o rtuti
Informace o úmluvě
-
Formulář hlášení zásob perzistentních organických znečišťujících látek
Formulář k plnění povinnosti poskytování informací o zásobách perzistentních organických znečišťujících látek dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách
-
Právní předpisy v oblasti chemických látek
V oblasti chemických látek v České republice je základním právním předpisem zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích, který zároveň přizpůsobuje český právní řád evropským nařízením, včetně dvou klíčových nařízení REACH (nařízení (ES) č. 1907/2006) a CLP (nařízení (ES) č. 1272/2008).
-
Rotterdamská úmluva
Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu (PIC) pro nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu byla sjednána v roce 1998 a vstoupila v platnost v roce 2004. Úmluva neomezuje obchod s těmito látkami, ale zajišťuje informované rozhodování o jejich dovozu a výměnu informací mezi vyvážejícími a dovážejícími státy. Látky uvedené v příloze III úmluvy, na které se vztahuje postup PIC, jsou většinou průmyslové chemické látky nebo pesticidy. Smluvní strany rozhodují, zda souhlasí s dovozem těchto látek na základě hodnocení rizik. V EU je implementace této úmluvy zajištěna nařízením (EU) č. 649/2012, přičemž Ministerstvo životního prostředí ČR je odpovědné za koordinaci a implementaci nařízení jako určený národní úřad (DNA).