Rotterdamská úmluva
Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu byla sjednána 10. září 1998 a vstoupila celosvětově i pro ČR v platnost 24. února 2004 (č. 94/2005 Sb. m. s.). V současné době má 165 smluvních stran, včetně Evropské unie. Rotterdamská úmluva nezakazuje ani neomezuje obchod s chemickými látkami nebo pesticidy. Slouží k posílení ochrany lidského zdraví a životního prostředí zajištěním informovaného rozhodování o dovozu chemických látek uvedených v příloze III Úmluvy a výměně informací o bezpečnosti nakládání s nimi, na základě předávání informací mezi zeměmi vyvážejícími a dovážejícími chemické látky a pesticidy.
Úmluva umožňuje kontrolovat pohyb vybraných nebezpečných látek a omezovat jejich nežádoucí dovoz. Na jejím základě jsou smluvním stranám poskytovány informace k tomu, aby mohly o vývozu/dovozu dané látky na své území odpovědně rozhodnout. Úmluva obsahuje seznam nebezpečných látek (příloha III), na které se vztahuje postup předchozího souhlasu (Prior Informed Consent – PIC). Chemické látky, které jsou navrženy k zařazení do přílohy III Rotterdamské úmluvy, jsou většinou průmyslové chemické látky nebo pesticidy, které byly zakázány nebo přísně omezeny vnitrostátními regulačními opatřeními ve dvou nebo více smluvních stranách ve dvou různých regionech. Zařazení chemické látky do postupu PIC je založeno na regulačních opatřeních přijatých stranami, které se zabývaly riziky spojenými s chemickou látkou, jejím zákazem nebo přísným omezením. Zařazení předmětné látky však neznamená, že všechny smluvní strany úmluvy tuto chemickou látku zakázaly nebo přísně omezily. Pro každou chemickou látku zahrnutou do přílohy III Rotterdamské úmluvy a podléhající postupu PIC jsou strany požádány, aby učinily informované rozhodnutí, zda souhlasí či nesouhlasí s budoucím dovozem chemické látky.
Pověřený orgán dovážejícího státu uděluje souhlas s dovozem nebezpečné látky ještě před jeho uskutečněním. Seznam nebezpečných látek zahrnuje průmyslové chemické látky a pesticidy, jejichž použití je v řadě zemí zakázáno nebo významně omezeno. Pro každou látku uvedenou v seznamu se vypracovává hodnotící dokument, který shrnuje její nebezpečnost a důvody omezení jejího používání. Smluvní strany určí vnitrostátní orgán (Designated National Authority – DNA), který koordinuje vývoz/dovoz látek podléhajících postupu předchozího souhlasu, komunikuje s příslušnými orgány jiných zemí a zabezpečuje výměnu příslušných informací. Tím je v ČR Ministerstvo životního prostředí, odbor environmentálních rizik a ekologických škod.
Provádění úmluvy Evropskou unií a jejími členskými státy zajišťuje Nařízení (EU) č. 649/2012 (nařízení PIC), tj. nařízení PIC reguluje dovoz a vývoz nebezpečných chemických látek do a z EU. MŽP je orgánem odpovědným za implementaci nařízení v ČR, tzv. určeným národním úřadem (DNA). Na druhé straně Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) působí jako společný orgán Evropské unie vůči třetím zemím a spravuje databázi oznámení a udělených souhlasů.
Seznam látek podléhajících procesu PIC, aktuální stav ratifikace a další aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách společného sekretariátu BRS.
Dokumenty
-
Minamatská úmluva o rtuti
Informace o úmluvě
-
Minamatská úmluva o rtuti
Informace o úmluvě
-
Helsinská úmluva o přeshraničních účincích průmyslových havárií
Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents, Helsinki, Finland, 1992Cílem Úmluvy je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a...
-
Formulář hlášení zásob perzistentních organických znečišťujících látek
Formulář k plnění povinnosti poskytování informací o zásobách perzistentních organických znečišťujících látek dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách
-
Právní předpisy v oblasti chemických látek
V oblasti chemických látek v České republice je základním právním předpisem zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích, který zároveň přizpůsobuje český právní řád evropským nařízením, včetně dvou klíčových nařízení REACH (nařízení (ES) č. 1907/2006) a CLP (nařízení (ES) č. 1272/2008).