Helsinská úmluva o přeshraničních účincích průmyslových havárií
Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents, Helsinki, Finland, 1992
Cílem Úmluvy je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a majetek. Důraz je kladen na podporu preventivních opatření zaměřených na hodnocení rizika a předcházení vzniku závažných havárií a v případě, že k nim došlo, na jejich účinnou likvidaci. Příloha I definuje nebezpečné látky pro účely vymezení nebezpečných činností a je čistě technického charakteru.
Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států byla sjednána v rámci Evropské hospodářské komise OSN dne 17. 3. 1992 v Helsinkách a je smlouvou regionální. Vstoupila v platnost 19. 4. 2000. Česká republika se stala smluvní stranou 10. 9. 2000 (sdělení č. 58/2002 Sb. m. s.). Rozhodnutí změnit Přílohu I úmluvy bylo přijato na 4. zasedání Konference smluvních stran úmluvy (15. – 17. 11. 2006, Řím). Česká republika přijala nové znění Přílohy I dne 5. března 2008. (sdělení č. 32/2011 Sb. m. s.) a tato změna pro ni vstoupila v platnost dne 18. března 2008. Další rozhodnutí změnit Přílohu I úmluvy bylo přijato na 8. zasedání Konference smluvních stran úmluvy (3. – 5. 12. 2014, Ženeva). Pro Českou republiku vstoupila tato změna v platnost dne 19. prosince 2015 (sdělení č. 24/2016 Sb. m. s.).
Legislativní zajištění v ČR:
Zákon č. 224/2015 Sb. o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (zákon o prevenci závažných havárií)
Upravený text Přílohy I je v souladu se zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií.
Díky provedeným změnám je znění Přílohy I úmluvy kompatibilní s přílohou č. 1 směrnice Rady 96/82/ES o kontrole nebezpečí závažných havárií s přítomností nebezpečných látek a směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/105/ES, kterou byla tato směrnice změněna.
Zákon č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru), ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 320/2002 Sb.
Zákon č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a její nápravě a o změně některých zákonů
Základní informace
- Sekretariát úmluvy
- Orgány úmluvy
- Smluvní strany
- Kontaktní osoba/místo: Ing. Zuzana Machátová
Dokumenty
-
Minamatská úmluva o rtuti
Informace o úmluvě
-
Rotterdamská úmluva
Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu (PIC) pro nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu byla sjednána v roce 1998 a vstoupila v platnost v roce 2004. Úmluva neomezuje obchod s těmito látkami, ale zajišťuje informované rozhodování o jejich dovozu a výměnu informací mezi vyvážejícími a dovážejícími státy. Látky uvedené v příloze III úmluvy, na které se vztahuje postup PIC, jsou většinou průmyslové chemické látky nebo pesticidy. Smluvní strany rozhodují, zda souhlasí s dovozem těchto látek na základě hodnocení rizik. V EU je implementace této úmluvy zajištěna nařízením (EU) č. 649/2012, přičemž Ministerstvo životního prostředí ČR je odpovědné za koordinaci a implementaci nařízení jako určený národní úřad (DNA).
-
Seznam objektů v režimu tohoto zákona včetně informací pro veřejnost
Uvedená tabulka obsahuje seznam objektů v režimu zákona o prevenci závažných havárií, ve kterých je vzhledem k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami nastaven zvláštní bezpečnostní režim.Součástí jsou také informací pro veřejnost. Objekty jsou...
-
Inspekční činnost v rámci prevence závažných havárií
Přehled činnosti České inspekce životního prostředí ve spolupráci s ostatními orgány integrované kontroly při kontrolách dodržování zákona o prevenci závažných havárií.
-
Hlášení a konečná zpráva o vzniku a dopadech závažné havárie
Podmínky hlášení o vzniku závažné havárie a konečné zprávy o vzniku a dopadech závažné havárie stanoví zákon č. 224/2015 Sb., Zákon o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č.634/2004 Sb., o správních poplatcích ve znění pozdějších předpisů.
-
Metodiky a informační zdroje
Metodiky, informační zdroje a výsledky projektů.
-
Právní rámec prevence závažných havárií
Základním právním předpisem, upravujícím oblast prevence závažných havárií, je zákon č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č.634/2004 Sb., o správních poplatcích ve znění pozdějších předpisů (zákon o prevenci závažných havárií).
-
Aktuální informace a pokyny k novele vyhlášky č. 227/2015 Sb., o náležitostech bezpečnostní dokumentace
Změny ve vyhlášce č. 227/2015 Sb., o náležitostech bezpečnostní dokumentace spočívají v nových požadavcích na doplnění, rozšíření či upřesnění řady informací poskytovaných provozovatelem v bezpečnostních dokumentech.
-
Prevence závažných havárií
Základním právním předpisem, pro tuto problematiku je zákon o prevenci závažných havárií. Zákon provádí příslušný předpis Evropské unie (Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2012/18/EU, tzv. Seveso III).
Odkazy
-
Aktuální informace
Aktuální informace v oblasti prevence závažných havárií.