Daně a poplatky
Daně
Za ekologické daně označujeme daně, které kromě svého primárního fiskálního účelu (příjem státního rozpočtu) zahrnují taktéž motivační funkci ve vztahu k ochraně životního prostředí.
V ČR se jako ekologické daně označují energetické daně - daň z minerálních olejů a daně vzniklé transpozicí směrnice 2003/96/ES, o zdanění energetických produktů a elektřiny, které se v ČR uplatňují od roku 2008, tj. daň z pevných paliv, daň ze zemního plynu a daň z elektřiny. Jedná se o klasické spotřební daně, které jsou příjmem státního rozpočtu a mají tedy především fiskální funkci. Vzhledem k tomu, že znečištění vzniklé spalováním paliv je úměrné spotřebě paliv, mají tyto daně významnou spojitost s ochranou životního prostředí, resp. se změnou klimatu, znečištěním ovzduší a energetickou efektivností. Legislativní úprava energetických daní v sobě obsahuje řadu konkrétních ustanovení, která mají cílený environmentální podtext.
Se znečištěním ovzduší a změnu klimatu má dále souvislost silniční daň skrze zdanění nákladní dopravy a dopravy ve spojitosti s podnikatelskou činností, a další daně a poplatky v oblasti dopravy.
V podobě daňových úlev a osvobození má environmentální rozměr taktéž úprava ostatních daní – např. u daně z příjmů, DPH a daně z nemovitostí.
Poplatky
Poplatky placené podle jednotlivých zákonů k ochraně životního prostředí jsou povinné platby postihující využívání přírodních zdrojů, znečišťování životního prostředí a ohrožování zdraví a životů lidí, zvířat a rostlinstva. Tyto poplatky sice naplňují znaky daně (nemají konkrétní protiplnění), nicméně od daní se odlišují zejm. svým primárním stimulačním – regulatorním environmentálním cílem. Výnosy z poplatků jsou oproti rozpočtovým daním většinou vázány na opětovnou ochranu životního prostředí a nesměřují do státního rozpočtu, nýbrž do zvláštních fondů nebo místních rozpočtů.
Stimulační (motivační) funkce představuje zásadu „znečišťovatel platí“, neboť přispívají k promítnutí (alespoň částečnému) negativních externalit* do nákladů původců.
* O negativních externalitách hovoříme v situaci, kdy subjekt provádějící určitou ekonomickou činnost přesouvá část nákladů spojených s touto činností na jiné subjekty bez jejich souhlasu. Znehodnocování životního prostředí je typickým příkladem negativní externality. Např. vypouštění škodlivých látek do ovzduší působí mnoha lidem zdravotní problémy, jejichž léčení se promítne jak do osobních nákladů, tak do zatížení systémů (spolu)financovaných veřejnou sférou (zdravotnická péče, pracovní neschopnost, atd.). Pokud znečišťovatel nemá „představu“ o nákladech ostatních v souvislosti s vypouštěním škodlivých látek, nemá dostatečnou motivaci tento nežádoucí dopad své činnosti minimalizovat.
Environmentální aspekty v sobě mohou obsahovat i poplatky, které nejsou prvotně určeny k ochraně životního prostředí (např. mýtné a poplatek za užívání dálnic (dálniční známka) - výkonové zpoplatnění silnic a dálnic).
Přehled poplatků souvisejících s ochranou životního prostředí:
v oblasti ochrany ovzduší
- poplatek za znečišťování ovzduší
- poplatek za ukládání oxidu uhličitého
- poplatky za výrobu a dovoz regulovaných látek a výrobků, které je obsahují (freony)
- místní poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí měst
- emisní poplatek
- časový poplatek (poplatek za užívání dálnic)
v oblasti ochrany vod
- poplatek za odebrané množství podzemní vody
- poplatek z objemu vypouštěných odpadních vod do vod povrchových a poplatek za znečištění vypouštěných odpadních vod
- poplatek za povolené vypouštění odpadních vod do vod podzemních
- poplatek za využívání zdroje přírodní minerální vody
- poplatek za zhodnocení stavebních pozemků možností jejich připojení na stavby vodovodů nebo kanalizací
- platba k úhradě správy vodních toků a správy povodí
v oblasti ochrany horninového prostředí
- poplatek za oprávnění provádět ložiskový průzkum
- úhrada z dobývacího prostor
- úhrada z vydobytých nerostů
v oblasti ochrany půdního fondu a přírody a krajiny
- odvody za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu
- poplatky za odnětí pozemků z plnění funkcí lesa
- odvod za kácení dřevin z důvodu výstavby
v oblasti odpadového a obalového hospodářství
- poplatky za ukládání odpadů na skládku
- poplatek za obecní systém odpadového hospodářství
- poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci
- registrační a evidenční poplatek dle zákona o obalech
- poplatky za ukládání radioaktivních odpadů
Daně a poplatky k ochraně životního prostředí ve světě
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) spravuje databázi ekonomických nástrojů, které se využívají k ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů (Database on Policy Instruments for the Environment https://pinedatabase.oecd.org/).
Databáze obsahuje údaje o environmentálních daních a poplatcích, systémech obchodovatelných povolení, depozitně refundačních systémech, environmentálních podporách a dobrovolných přístupech v jednotlivých členských zemích OECD (a v některých dalších zemích).