Agentury EU
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA)
ČR se stala plnohodnotným členem Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) v roce 2002. Hlavním úkolem EEA je poskytovat nezávislé a kvalitní informace o životním prostředí.
Součástí struktury EEA jsou tzv. evropská tematická centra (European Topic Centres – ETC). ETC jsou střediska, která sdružují organizace z členských zemí EEA s odbornými znalostmi ze specifické oblasti životního prostředí. Účast v ETC je prestižní záležitostí a značí odbornou erudici členských organizací. Je tedy velkým úspěchem, že ČR byla zastoupena ve všech ETC pro období 2019–2021. Pro období 2022–2026 bylo ustaveno 6 nových ETC a pro období 2023–2026 bylo následně ustaveno ještě sedmé ETC k biodiverzitě. Smyslem ustavení nových ETC bylo podpořit provádění ambicí a cílů dohodnutých ve Strategii EEA a sítě Eionet na období 2021–2030. Seznam jednotlivých ETC je uveden níže (u relevantních ETC je uvedeno i zastoupení ČR):
- ETC pro oběhové hospodářství a využívání zdrojů – CENIA
- ETC pro adaptaci na změnu klimatu a sektor LULUCF
- ETC pro integraci dat a digitalizaci - GISAT
- ETC pro zmírňování změny klimatu – ČHMÚ
- ETC pro lidské zdraví a životní prostředí – ČHMÚ
- ETC pro přechod k udržitelnosti - CENIA
- ETC pro biodiverzitu a ekosystémy – CENIA
EEA každých pět let publikuje zprávu o stavu a výhledu životního prostředí a souvisejících trendech (SOER). Tyto zprávy hodnotí stav a výhled evropského životního prostředí a slouží jako podklad pro činnost a vývoj politik EU. Poslední zpráva z roku 2020 představuje dosud nejkomplexnější integrované hodnocení publikované EEA a první, jež se zabývá systémovými výzvami v rámci transformace k udržitelnému rozvoji, které musíme jako společnost uskutečnit.
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA)
Evropská agentura pro chemické látky byla založena v roce 2007 a sídlí v Helsinkách. Agentura usiluje o zajištění bezpečného používání chemických látek a dohlíží na uplatňování legislativy EU týkající se chemických látek, která jednak chrání lidské zdraví a životní prostředí, jednak působí ve prospěch inovací a konkurenceschopnosti v EU.
Činnost ECHA zahrnuje zejména tyto úkoly:
- pomáhat podnikům s dodržováním evropských právních předpisů v oblasti chemických látek a biocidů (např. nařízení REACH);
- spolupracovat s mezinárodními organizacemi a zainteresovanými subjekty při prosazování bezpečného používání chemických látek;
- poskytovat informace o chemických látkách a o jejich bezpečném používání pomocí jedinečné bezplatné databáze;
- spolupracovat s Evropskou komisí a členskými státy EU při identifikaci látek, které vzbuzují obavy, a přijímat rozhodnutí ohledně řízení rizik na úrovni EU;
- podporovat inovace v chemickém průmyslu hledáním alternativ, které rizikové látky nahradí.
Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA)
Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí od 1. dubna 2021 nahradila Výkonnou agenturu pro inovace a sítě (INEA). Jejím úkolem je podporovat zúčastněné strany při realizaci Zelené dohody pro Evropu prostřednictvím kvalitního řízení programů, které pomáhá provádět projekty přispívající k dekarbonizaci a udržitelnému růstu. CINEA provádí tu část programů financování EU, která se týká dopravy, energetiky a klimatu. V rámci finančních výhledů na období 2021–2027 agentura portfolio svých programů rozšířila, přičemž klade hlavní důraz na to, aby tyto programy přispívaly k plnění priority Evropské komise v rámci Zelené dohody. Agentura má na starost implementaci následujících programů a nástrojů:
- CEF Transport and Energy
- Innovation Fund
- Klastr 5 Horizont Evropa: Klima, Energetika a Mobilita
- Program LIFE
- European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund
- Renewable Energy Financing Mechanism
- Just Transition Mechanism (pilíř Public Sector Loan Facility).