Evropská komise
Evropská komise je společně s Radou EU a Evropským parlamentem jednou ze tří hlavních institucí EU. Komise v rámci těchto institucí zastupuje nadnárodní princip, což znamená, že prosazuje zájmy EU jako celku.
Úkolem Komise je především dohlížet na dodržování práva EU. Má rovněž významnou roli v legislativním procesu, neboť disponuje téměř výlučnou legislativní iniciativou, která jí dává monopol pro předkládání návrhů unijní legislativy. Členské státy, a dokonce i jednotlivci však mají možnost tyto návrhy ovlivnit. Prvním příkladem jsou veřejné konzultace, prostřednictvím kterých se mohou členské státy, zainteresované subjekty a jednotlivci vyjádřit k připravovaným iniciativám Komise. EP a Rada mohou také zmocnit Komisi k přijímání aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů. Než však Komise může prováděcí akt přijmout, musí obvykle konzultovat výbor, v němž jsou zastoupeni experti členských států, kteří mohou vůči návrhu vznést námitky. Příkladem takového výboru je REACH Committee. Co se týče aktů v přenesené pravomoci, ty v omezené míře doplňují nebo mění prvky již přijatých právních předpisů. Komise je přijímá na základě přenesení pravomoci uvedeného v daném právním předpisu a po konzultaci s příslušnou expertní skupinou, jejíž závěry však nejsou závazné. Tyto expertní skupiny se scházejí pravidelně nebo příležitostně, jsou zřízeny Komisí nebo jejími útvary, aby jim poskytovaly poradenství a odborné poznatky, a skládají se ze zástupců veřejného a/nebo soukromého sektoru.
Současná Evropská komise pod vedením předsedkyně Ursuly von der Leyen zahájila svou činnost dne 1. prosince 2019 na pětileté funkční období. Začátkem roku 2024 byla Ursula von der Leyen oficiálně nominována Evropskou lidovou stranou pro kandidaturu na druhý mandát. V červenci ji pak Evropský parlament zvolil na post předsedkyně EK na další období. Předsedkyně von der Leyen již představila složení nové Komise včetně portfolií a pověřovacích dopisů, to však musí schválit ještě Evropský parlament
Po vystoupení Spojeného království z EU má kolegium Komise 27 členů, včetně tří výkonných místopředsedů, z nichž každý je zodpovědný za jedno ze tří hlavních témat programu, a čtyř dalších místopředsedů, mezi nimiž je i česká komisařka Věra Jourová. Priority Komise, její organizační struktura, povinnosti a zásady jsou podrobně popsány zde. Priority v oblasti životního prostředí jsou formulovány v tzv. Zelené dohodě pro Evropu (European Green Deal). Jedná se o balík opatření pro přechod na klimaticky neutrální, udržitelnou a oběhovou ekonomiku (více informací viz zde).
Většinu environmentálních témat nyní pokrývají komisař pro klima Wopke Hoekstra a výkonný místopředseda Maroš Šefčovič, který koordinuje přípravu všech iniciativ v rámci Zelené dohody a od července 2024 současně převzal agendu komisaře pro životní prostředí, oceány a rybolov. Pod místopředsedu Šefčoviče spadá Generální ředitelství pro životní prostředí, pod komisaře Hoekstru pak Generální ředitelství pro klima.[GŘ2]
Další odkazy
- Evropská komise – domovská stránka obsahující informace o jednotlivých komisařích, generálních ředitelstvích i aktuálních rozhodnutích, která Komise iniciuje.
- Zastoupení Evropské komise v ČR – Zastoupení reprezentuje Komisi v ČR, komunikuje s médii a poskytuje informace o činnosti Komise, jejích politikách a událostech v EU. Sleduje politický, hospodářský a sociální vývoj v ČR, zajišťuje informovanost Komise o každodenním dění v ČR a informační servis Komise v ČR.