Provádění právních předpisů
Síť EU pro provádění a prosazování práva životního prostředí (IMPEL)
European Union Network for the Implementation and Enforcement of Environmental Law (zkráceně IMPEL) je mezinárodní neziskovou asociací zaměřenou na implementaci a prosazování práva v oblasti životního prostředí, tedy zajištění efektivnější aplikace zákonů o životním prostředí. Jedním z klíčových cílů IMPEL je přispět k implementaci environmentální legislativy EU, pomoci Evropské komisi zlepšit jejich praktičnost a prosaditelnost a zajistit jejich konzistenci s principy zlepšování právní úpravy.
Jako mezinárodní nezisková asociace je IMPEL sítí, která sdružuje environmentální orgány. K 1. září 2024 bylo členy IMPEL 59 institucí z 38 zemí.
Více informací o síti IMPEL a zapojení ČR do jejích aktivit najdete na stránkách ČIŽP.
Přezkum provádění právních předpisů EU v oblasti životního prostředí (EIR)
Účelem EIR je poskytnout informovaný obraz o tom, jak si každá členská země stojí při provádění právních předpisů EU v oblasti životního prostředí, identifikovat jejich hlavní nedostatky, doporučit prioritní nápravné akce a poskytnout podporu členským zemím, které v implementaci zaostávají.
EIR je koncipován jako kontinuální proces analýzy, dialogu a spolupráce s cílem zlepšit implementaci stávající politiky a právních předpisů EU v oblasti životního prostředí ve všech členských zemích, který každé dva roky vyvrcholí vydáním sdělení Komise a zpráv o provádění právních předpisů EU v jednotlivých členských zemích.
Nejnovější verze tohoto sdělení a zpráv pro jednotlivé členské státy byly Komisí zveřejněny dne 8. září 2022.
Z poslední zprávy pro ČR mj. vyplývá, že jedním z významných problémů zůstává kvalita ovzduší. V oblasti oběhového hospodářství se ČR podle některých ukazatelů postupně zlepšuje, nicméně je stále třeba provést ambiciózní opatření stanovená v akčním plánu EU pro oběhové hospodářství. ČR opět dosáhla pokroku při plnění cílů rámcové směrnice o vodě, nicméně zatím není jisté, zda je tento pokrok dostatečný pro splnění závazků do roku 2027 a dosažení dobrého stavu všech vodních útvarů. Zpráva dále uvádí, že ČR musí pokračovat ve svých úspěšných projektech, jako je vnitrostátní program výměny kotlů a zvyšování energetické účinnosti v obytných a veřejných budovách.
Příští publikace EIR je plánována v červenci 2025.
TAIEX-EIR PEER 2 PEER
TAIEX-EIR PEER 2 PEER (PDF, 1020.19 KB) je nástroj pro přímou výměnu odborných znalostí mezi orgány, které provádějí politiku a právní předpisy EU v oblasti životního prostředí. Nástroj financuje výměny mezi odborníky, které mají spojitost s problémy, jimž se věnují zprávy o přezkumu provádění právních předpisů v oblasti životního prostředí v jednotlivých zemích (viz výše), nebo se společnými výzvami a hlavními příčinami nedostatků v provádění právních předpisů zjištěných v EIR.
V rámci nástroje jsou financovány následující aktivity:
- Mise expertů – experti z členských států EU mohou být vysláni do orgánů v jiných členských státech, které požádaly o výměnu zkušeností ke konkrétnímu tématu. Mise odborníků mohou trvat 2 až 5 dnů.
- Studijní návštěvy – zaměstnanci (nanejvýš 3) orgánu, který podal žádost, mohou být vysláni na pracovní návštěvu do orgánů v jiných členských státech EU, aby se mohli učit od kolegů a vyměňovat si poznatky o správné praxi. Studijní návštěvy mohou trvat 2 až 5 dnů.
- Pracovní setkání – v instituci, jež podá žádost, mohou být uspořádána pracovní setkání pro návštěvníky z jedné nebo více zemí. Pracovní setkání obvykle trvají 2 dny.
Pomoc je poskytována na žádost veřejných orgánů zapojených do provádění politiky a právních předpisů v oblasti životního prostředí v členských státech EU, jako jsou:
- vnitrostátní, regionální a místní útvary a agentury;
- koordinační orgány;
- orgány pověřené inspekcí a auditem;
- orgány udělující povolení;
- místní nebo regionální podniky zabývající se prováděním v oblasti životního prostředí, které byly pověřeny veřejným úkolem a jejichž přihlášku podporuje některý orgán;
- sítě odborníků zapojených do provádění a prosazování v oblasti životního prostředí.
V případě zájmu o využití nástroje TAIEX-EIR PEER 2 PEER můžete zaslat e-mail na adresu RadaEU@mzp.gov.cz.