Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)
Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN. Byla založena rezolucí č. 36 (IV) přijatou dne 28. března 1947 Ekonomickou a sociální radou OSN jako mezivládní instituce s cílem napomáhat ekonomické obnově členských zemí OSN, jejichž hospodářství bylo narušeno 2. světovou válkou. Bývalé Československo bylo jedním ze zakládajících členů EHK OSN, tj. od 28. března 1947. Na základě sukcese je ČR členem EHK OSN od 19. ledna 1993. Současná EHK OSN slouží jako fórum severoamerických, evropských a středoasijských zemí pro vzájemnou ekonomickou spolupráci.
Hlavními oblastmi činnosti EHK OSN jsou ekonomické analýzy, péče o životní prostředí, bytová politika, statistika, udržitelná energetika, podpora rozvoje obchodu, průmyslu a podnikání, lesní hospodářství a doprava. Velký význam má také technická spolupráce zaměřená na přenos zkušeností do zemí s tranzitní ekonomikou, konkrétně zejména zemí jihovýchodní a východní Evropy, Kavkazu a střední Asie.
Činnost EHK OSN v oblasti životního prostředí lze rozdělit do dvou skupin:
- činnosti ve vztahu k mezinárodní politice životního prostředí v regionu EHK OSN
- činnosti ve vztahu k mezinárodním právně závazným nástrojům (úmluvám, protokolům)
Základní informace
- Sekretariát EHK OSN
Zapojení ČR
- Kontaktní místo/osoba v ČR
- Kontaktní místo/osoba v zahraničí
Proces „Životní prostředí pro Evropu“
Úmluvy sjednané v rámci EHK OSN
- Úmluva o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států
- Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států
- Úmluva o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer
- Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států (Espoo úmluva)
- Protokol o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí (Protokol o SEA)
- Úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva)
- Protokol o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (Protokol o PRTR)
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Světová obchodní organizace (WTO)
World Trade Organization (WTO) Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.