CBAM
V dubnu 2023 bylo formálně přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956 zavádějící Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, anglicky Carbon border adjustment mechanism (dále jen „mechanismus CBAM“). Jedná se o zásadní součást balíčku „Fit for 55“ - souboru návrhů na aktualizaci stávajících právních předpisů EU s cílem zajistit, aby politiky EU byly v souladu s cíli EU v oblasti klimatu (snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 %).
Mechanismus CBAM je nástrojem pro boj proti úniku uhlíku – tedy proti situacím, kdy průmyslová odvětví s vysokými emisemi skleníkových plynů přesunou výrobu mimo EU do jurisdikcí s nižšími standardy politiky v oblasti klimatu, než jsou standardy EU. Cílem tedy je, aby dovezené zboží bylo vystaveno stejné ceně uhlíku jako domácí výroba. Mechanismus CBAM funguje souběžně se systémem EU pro obchodování s emisemi (EU ETS). Dovozci budou muset na základě emisí obsažených v dovezeném zboží nakupovat tzv. CBAM certifikáty, jejichž cena bude odvozena od ceny evropských emisních povolenek.
Mechanismus CBAM se implementuje ve dvou fázích. Od 1. října 2023 do 31. prosince 2025 je ustanoveno přechodné období, kdy mechanismus CBAM bude fungovat pouze v režimu podávání zpráv a nebude spojen s platební povinností. V roce 2026 vstoupí v platnost celé nařízení a postupně se bude zavádět zpoplatnění emisí paralelně s rušením bezplatné alokace povolenek. Dnes je únik uhlíku řešen tak, že provozovatelé z vybraných sektorů dostávají část povolenek zdarma. Bezplatná alokace se bude postupně mezi roky 2026-2034 snižovat a s tím budou růst procenta emisí, která budou zpoplatněná v mechanismu CBAM. K plnému spuštění mechanismu CBAM, tedy že se bude CBAM vztahovat na 100 % emisí v dovezeném zboží, dojde až v roce 2034. Tím se zajistí slučitelnost mechanismu CBAM s mezinárodními pravidly obchodu.
V první přechodné fázi se mechanismus CBAM vztahuje pouze na odvětví s vysokými emisemi uhlíku a vysokým rizikem úniku uhlíku. Konktrétně se to týká některých komodit a produktů s původem z třetích zemí mimo EU z těchto odvětví: železa a oceli, hliníku, cementu, elektrické energie, vodíku a hnojiv. Pro účely identifikace zboží, na které se toto nařízení vztahuje, jsou v příloze I. nařízení 2023/956 uvedeny jednotlivé produkty pod kódy kombinované nomenklatury (KN).
dovozce, který podává celní prohlášení s návrhem na propuštění zboží do volného oběhu vlastním jménem a na vlastní účet;
osoba, která je držitelem povolení k podání celního prohlášení podle čl. 182 odst. 1 nařízení (EU) č. 952/2013, a která deklaruje dovoz zboží;
nepřímý celní zástupce jmenovaný v souladu s čl. 18 nařízení (EU) č. 952/2013, který podává celní prohlášení v případě, že je dovozce usazen mimo Unii, nebo pokud tento nepřímý celní zástupce souhlasil, že bude plnit oznamovací povinnosti v souladu s čl. 32 nařízení CBAM.
Zkontrolujte, zda je Vámi dovážené zboží uvedené v příloze I nařízení CBAM (najdete ho zde). Porovnejte KN kódy Vámi dováženého zboží, s kódy uvedenými v příloze I.
Pokud se na Vámi uvedené zboží CBAM vztahuje, zaregistrujte se do přechodného rejstříku CBAM, kde budete Vy, nebo Váš zástupce vyplňovat CBAM zprávu. Registraci zajištuje Celní správa. Postup pro registraci a odkaz na registrační formulář najdete zde.
Ujistěte se, že Vaši obchodní partneři mimo EU jsou seznámeni s pokyny pro provozovatele zařízení mimo EU.
Podejte zprávu CBAM vždy do jednoho měsíce od konce čtvrtletí, ve kterém jste dovezli zboží CBAM. Návod na vyplnění CBAM zprávy a pro práci v portálu CBAM naleznete zde (PDF, 4.94 MB) , nebo se můžete podívat na záznam webináře, kde je názorně ukázáno, jak zprávu vyplnit. Záznamy ke shlédnutí webináře k CBAM naleznete v sekci záznamy webinářů. Další informace lze nalézt v dokumentu nejčastějších otázek a odpovědí (PDF, 697.93 KB) .
Pokud chcete dostávat aktuální informace, včetně informací o případných dalších webinářích, obraťte se na naši adresu CBAM_ETS@mzp.cz s žádostí o zařazení na náš kontaktní list.
Na základě prováděcího nařízení Komise (EU) 2023/1773 bude mít dovozce nebo nepřímý celní zástupce (tzv. oznamující deklarant) povinnost předkládat čtvrtletní zprávu vždy do konce následujícího měsíce po konci čtvrtletí. První řádný termín pro odevzdání CBAM zprávy byl 31. 1. 2024 za poslední čtvrtletí roku 2023. Pro účely podávání zpráv je Evropskou komisí zřízený přechodný CBAM rejstřík, ve kterém podávání zpráv probíhá. Přístup a registraci do rejstříku zajištuje Celní správa ČR. Pro oznamující deklaranty je přechodný CBAM rejstřík dostupný skrze CBAM Trader Portal.
Informace o přímých a nepřímých emisích se získají pomocí metod popsaných v prováděcím nařízení a na základě informací o skutečných emisích vznikajících při výrobě, které poskytne dovozcům přímo výrobce zboží ze třetí země. Pro zjednodušení je možné určit v zařízeních výrobní kroky, při nichž nevzniká významná část přímých emisí obsažených v dováženém zboží. Pro tento účel může být 20 % celkových emisí obsažených ve složeném zboží stanoveno pomocí odhadu (včetně standardních hodnot) zpřístupněným provozovatelem zařízení ze třetí země
Pro usnadnění komunikace mezi dovozci a výrobci Evropská komise zveřejnila excelový formulář, který slouží k výměně potřebných dat. Naleznete ho zde (XLSX, 1.27 MB) . Zde naleznete odkaz na video kurz v anglickém jazyce, kde je podrobně popsán postup při vyplnění komunikační šablony výrobcem. Tento odkaz je možné sdílet s provozovateli zařízení, ve kterých je vyráběno zboží, které je do EU dováženo.
Další podrobnosti jsou uvedeny v pokynech pro dovozce (PDF, 1.51 MB) a v pokynech pro provozovatele zařízení mimo EU (PDF, 4.23 MB) . Na stránkách Evropské Komise jsou ke stažení Pokyny pro provozovatele zařízení mimo EU v několika cizích jazycích.
Dle článku 35 nařízení CBAM musí zpráva během přechodného období obsahovat následující údaje:
celkové množství každého druhu dováženého zboží v členění podle zařízení (továrny), v nichž bylo zboží v zemi původu vyrobeno,
skutečné přímé a nepřímé emise vložené v dováženém zboží (vzniklé při jeho výrobě)
cenu uhlíku splatnou v zemi původu za emise obsažené v dovezeném zboží s ohledem na veškeré slevy či jiné dostupné formy náhrady
Podrobné informace, které se uvádějí ve zprávě CBAM, jsou uvedeny v příloze I prováděcího nařízení Komise 2023/1773 (PDF, 2.41 MB) .
Od 1. ledna 2026 budou muset být dovozci registrováni jako CBAM deklaranti a budou mít povinnost podávat roční CBAM prohlášení a platit za emise obsažené v dovezeném zboží. Roční výkaz se bude vždy podávat k 31. květnu následujícího roku. Žádosti o udělení statusu schváleného CBAM deklaranta se budou podávat během roku 2025, v případě ČR tyto žádosti vyřizuje Celní správa.
Příslušným vnitrostátním orgánem pro ČR je Celní správa ČR společně s Ministerstvem životního prostředí. Celní správa je pověřená udělováním přístupu do CBAM rejstříku, přijímáním žádostí o povolení deklarantů CBAM a dohlížením nad plněním povinností při dovozu zboží. Pro tyto informace můžete kontaktovat s obecnějšími dotazy CBAM@cs.mfcr.cz, s dotazy ohledně registrace Reg_uumds@cs.mfcr.cz.
MŽP je odpovědné za kontrolu zpráv CBAM. V případě dotazů ohledně vyplnění zprávy se můžete obrátit na CBAM_ETS@mzp.gov.cz.
V případě dovozu od 1. července 2024 jsou oznamující deklaranti povinni vykazovat skutečné emise pro každé zboží CBAM dovážené do EU ze třetích zemí. Oznamující deklaranti nesou odpovědnost a mohou jim být uloženy sankce, pokud nesplní povinnost vykazování CBAM a pokud nepřijali nezbytné kroky ke splnění povinnosti předložit úplnou a přesnou zprávu CBAM. Oznamující deklaranti musí vyvinout veškeré možné úsilí, aby od svých dodavatelů nebo výrobců zboží CBAM získali skutečné údaje o emisích.
Pokud se oznamujícím deklarantům nakonec nepodaří získat údaje o skutečných emisích, zvolí v poli "Způsob stanovení" novou možnost "Skutečné data nejsou k dispozici" (Actual data not available). Tato možnost existuje pro přímé i nepřímé vložené emise. Pokud je tato možnost zvolena, bude výkaz CBAM formálně považován za nesprávný/neúplný, ale je možné ho takto předložit.
Pokud je zvolena možnost "Skutečné údaje nejsou k dispozici", oznamující deklaranti musí postupovat podle těchto kroků:
1. Použít pole "Additional Information" (Příslušná metodika vykazování) a uvést odůvodnění, proč chybí údaje o skutečných emisích.
2. V poli "Zdroj hodnoty emisního faktoru" je nutné zadat "no data".
3. Na kartě "Supplementary" (Doplňkové informace) nahrát podpůrné dokumenty potvrzující neúspěšné úsilí a kroky podniknuté k získání údajů od dodavatelů a/nebo výrobců."
Upozorňujeme, že pokud je zvolena možnost "Skutečné údaje nejsou k dispozici", následná pole na kartě Emise se stanou neupravitelnými (tj. pro přímé vložené emise: pole "Type of reporting methodology" (typ příslušné metodiky vykazování); pro nepřímé vložené emise: pole "Source of emission factor" (zdroj emisního faktoru) a "Source of electricity" (zdroj elektřiny)) a číselná pole se automaticky vyplní hodnotou "0" (viz obrázek níže).
Na stránkách Evropské komise jsou dostupné podrobné pokyny pro dovozce a pro výrobce ze třetích zemí a další pravidelně aktualizované dokumenty.
Více informací, včetně postupu při registraci do portálu CBAM najdete na stránkách Celní správy ČR.
Metodické dokumenty k problematice CBAM
Nejčastější otázky a odpovědi (PDF, 697.93 KB)
Anotace: Tento dokument obsahuje odpovědi na nejčastější otázky ohledně CBAM. Použit byl překlad nejčastějších otázek a odpovědí, které byly zveřejněny 28. února 2024 Evropskou komisí a otázky, které obdrželo Ministerstvo životního prostředí.
Manuál přechodného rejstříku CBAM (PDF, 4.94 MB)
Anotace: Aktualizovaný manuál pro práci v přechodném rejstříku CBAM a pro podávání čtvrtletních CBAM zpráv.
Pokyny pro opožděné podání zprávy CBAM (PDF, 523.15 KB)
Anotace: Pokyny pro deklaranty, jakým způsobem postupovat při opožděném podání zprávy CBAM, pokud nebyla zpráva předložena v řádném termínu.
Legislativní dokumenty k problematice CBAM
Nařízení 2023/956 CBAM (PDF, 2.41 MB)
- Anotace: Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956 ze dne 10. května 2023, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1773 (PDF, 2.41 MB)
- Anotace: Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1773 ze dne 17. srpna 2023, kterým se stanoví pravidla pro uplatňování nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, pokud jde o oznamovací povinnosti pro účely mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích během přechodného období.
Standardní hodnoty pro přechodné období (PDF, 626.13 KB)
- Anotace: Standardní hodnoty zveřejněné Evropskou komisí, pomocí kterých lze určit přímé i nepřímé emise vložené v dovezeném zboží, pokud dovozci nemají tyto informace od výrobců zboží. Je možné je využít do 31. července 2024 (první 3 zprávy) pro určení 100 % vložených emisí ve zboží. Poté už pouze na 20% emisí prekurzorů ve složeném zboží.
Záznam webináře ze dne 11.12.2023 (Heslo pro shlédnutí: Dxty4egT)
Záznam webináře ze dne 19.3.2024 (Heslo pro shlédnutí: 3Jfhhb2h)
Záznam webináře ze dne 18.7.2024 (Heslo pro shlédnutí: 4PzdzJxB)
Záznam webináře ze dne 14.1.2025 (heslo pro shlédnutí: KmPt9y26Qo)