EU ETS2 - Emisní obchodování v sektoru budov, silniční dopravy a dalších odvětví
V rámci nového systému emisního obchodování ETS2, který zahrnuje spalování paliv v odvětvích budov, silniční dopravy a ostatních průmyslových činností ještě nezahrnutých ve stávajícím EU ETS1, vznikají dodavatelům paliv některé nové povinnosti. Jde především o povinnost dodávat paliva pouze s povolením Ministerstva životního prostředí, monitorovat emise skleníkových plynů z paliv, které dodavatel uvedl do volného oběhu nebo dodal konečnému spotřebiteli a tyto emise každoročně vykázat. Pravidla pro monitorování a vykazování emisí jsou harmonizovaná v rámci EU přímo použitelným nařízením Evropské komise č. 2018/2066, o monitorování a vykazování emisí skleníkových plynů.
Podle novely zákona č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, funguje systém EU ETS2 od 1. ledna 2025 pouze v režimu monitorování emisí dodavateli paliv. Od roku 2027 mají být podle evropské legislativy emise z paliv zpoplatněny a bude zahájeno obchodování s emisními povolenkami.
Povinnými osobami v ETS2 nejsou koneční spotřebitelé jako je tomu ve stávajícím ETS1, ale dodavatelé paliv. Nové povinnosti se vztahují na osoby, které dodávají paliva, přičemž dodáním je pro účely ETS2:
- uvedení kapalných paliv, která jsou předmětem spotřební daně, do volného daňového oběhu na daňovém území České republiky,
- dodávání plynu, který je předmětem daně z plynu a některých dalších plynů, na daňovém území České republiky konečnému spotřebiteli ve smyslu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, nebo
- dodávání pevných paliv, která jsou předmětem daně z pevných paliv, na daňovém území České republiky konečnému spotřebiteli ve smyslu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů
- vlastní spotřeba paliv právnickou nebo podnikající fyzickou osobou, která je provozovatelem daňového skladu nebo oprávněným příjemcem podle zákona o spotřebních daních nebo držitelem povolení k nabytí pevných paliv bez daně nebo povolení k nabytí plynu bez daně podle zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, nejde-li o palivo dodané jiným dodavatelem podle předchozích bodů.
Nový systém emisního obchodování ETS2 se vztahuje na:
- kapalná paliva, která jsou předmětem spotřební daně,
- pevná paliva, která jsou předmětem daně z pevných paliv
- a plynná paliva, která jsou předmětem daně ze zemního plynu a některých dalších plynů
používaných ke spalování v sektoru budov, silniční dopravy a ostatních činností ještě nezahrnutých ve stávajícím ETS. Výjimku z ETS2 mají některá paliva spotřebovaná v sektorech armády, zemědělství, lesnictví, železniční a lodní dopravy.
- Odpad (komunální, nebezpečný) využitý jako palivo.
- Biopaliva splňující kritéria udržitelnosti dle RED II.
- Nespalovaná paliva.
- Rašelinu.
- Dřevěné uhlí a dřevní biomasu.
Výjimku z ETS2 mají ti dodavatelé, kteří dodávají paliva výhradně pro některý z níže uvedených účelů. Ti tedy nemusí žádat o vydání povolení k dodávání paliv ani plnit žádné další povinnosti v rámci ETS2. Jde o dodavatele dodávající výhradně:
- biomasu nebo paliva vyrobená výhradně z biomasy, které splňují kritéria udržitelnosti podle zákona o podporovaných zdrojích energie a zákona o ochraně ovzduší,
- letecké pohonné hmoty benzinového typu uvedené pod kódy nomenklatury 2710 12 31 nebo 2710 12 70 a tryskové palivo uvedené pod kódem nomenklatury 2710 19 21,
- paliva spotřebovaná jiným způsobem než spálením,
- paliva spotřebovaná provozovateli zařízení v rámci činnosti uvedené v příloze č. 1,
- paliva používaná jako pohonná hmota plaveb po vodách na daňovém území České republiky, včetně plaveb z daňového území České republiky na daňové území jiného členského státu, osvobozená od daně z minerálních olejů podle zákona o spotřebních daních.
Dodavatelé paliv budou moci od roku 2025 dodávat paliva pouze s povolením Ministerstva životního prostředí. Nedílnou součástí žádosti o povolení k dodávání paliv je zpracování monitorovacího plánu. Náležitosti, které má tento plán obsahovat, jsou uvedeny v příloze I oddílu 4 prováděcího nařízení Komise 2018/2066 („Minimální obsah plánů monitorování pro regulované subjekty“). Pro porozumění požadavkům na zpracování monitorovacího plánu jsou k dispozici pokyny k tomuto prováděcímu nařízení.
Monitorovací plán slouží k určení postupů, podle kterých dodavatelé budou zjišťovat emise z paliv, která dodají nebo spotřebují. Tyto zjištěné emise budou dodavatelé vykazovat jednou ročně v rámci ročního výkazu emisí, poprvé do 30. dubna 2025 za tzv. historické emise z paliv dodaných nebo spotřebovaných v roce 2024.
Spotřebitel paliva žádné povinnosti nemá. Doporučujeme ale zvážit možnosti přechodu na bezemisní alternativy, protože budou postupem času výhodnější než spalování fosilních paliv.
Žádost se podává na níže uvedeném formuláři, přičemž:
- Vyplněný formulář dodavatel paliv zašle datovou schránkou Ministerstvu životního prostředí, odboru politiky ochrany klimatu (Identifikátor DS MŽP je: 9gsaax4).
- Kromě formuláře žádosti přiloží také jako přílohu aktuální verzi monitorovacího plánu vyplněnou ve webovém portálu EU ETS Reporting Tool (další informace o tomto portálu viz dále).
- Za vyřízení žádosti není určen žádný správní poplatek.
Formulář pro podání žádosti ke stažení zde: Žádost o vydání povolení k dodávání paliv (XLSX, 19.28 KB)
Emise z paliv jsou zjišťovány pouze metodou založenou na výpočtu, na základě množství dodaného nebo spotřebovaného paliva během příslušného roku, jednotkového konverzního faktoru, emisního faktoru a podílu sektorů, na které se ETS2 vztahuje a kde je palivo spotřebováno.
Předkládaní těchto dokumentů probíhá online ve webovém portálu EU ETS Reporting Tool na této adrese: https://ets-reporting.ec.europa.eu/.
Pro přístup do tohoto portálu zašlete vyplněnou registrační tabulku (XLSX, 10.65 KB) na adresu ETS2@mzp.gov.cz. Pro přístup je nutný uživatelský účet EU Login na stejnou emailovou adresu, kterou uvedete v registrační tabulce. Postupujte podle tohoto návodu (PDF, 301.52 KB) .
Podrobná pravidla pro monitorování emisí jsou stanoveny v prováděcím nařízení Komise (EU) 2018/2066 v kapitole VIIa – monitorování emisí regulovaných subjektů (dodavatelů paliv).
Pokyny pro úplné porozumění fungování nového systému emisního obchodování na paliva ETS2 a k uvedenému prováděcímu nařízení jsou k dispozici zde.
Další informace byly uvedeny na semináři dne 22. dubna 2024, záznam ke shlédnutí a prezentace dostupná zde (heslo: iw76afyHWZ).
Informace ke zpracování monitorovacího plánu byly uvedeny na webináři dne 10. září 2024, záznam ke shlédnutí zde (Heslo: 9DipueVD), prezentace zde (PPTX, 1.55 MB) .
Informace k podání Ročního výkazu emisí (zjednodušeného) za rok 2024 byly uvedeny na semináři dne 7. dubna 2025, záznam ke shlédnutí zde (Heslo: 83JvDRrh ) prezentace zde. (PPTX, 1.91 MB) .
Na nejčastější dotazy odpovídá soubor Otázek a odpovědí k ETS2. (PDF, 369.65 KB)
.
V případě dalších dotazů se obraťte na ETS2@mzp.gov.cz.