Aktivní nástroje druhové ochrany
Záchranné programy, regionální akční plány a programy péče představují aktivní nástroje druhové ochrany. Záchranné programy se zpracovávají pro druhy s vysokým rizikem vyhynutí pro území celé ČR, regionální akční plány pak s obdobným cílem v regionálním měřítku. Programy péče jsou navržené pro druhy, které nejsou ohroženy vyhynutím bezprostředně, ale vzhledem k přímému střetu se zájmy člověka je potřebné tento konflikt zmírňovat.
Smyslem záchranných programů je kombinací různých typů opatření dosáhnout zlepšení stavu populací cílového druhu nad úroveň ohrožení vyhynutím. Záchranné programy představují komplex aktivních opatření na ochranu druhů in situ, doplňována ex situ ochranou. Ochrana in situ zahrnuje ochranu biotopů jednotlivých druhů i místních populací. Ochrana ex situ může zahrnovat záchranný chov či pěstování rostlin pro účely posilování populací či jejich obnovy. Nezbytnou součástí programů je důkladný monitoring populací druhu a dopadu realizovaných zásahů, ale také aplikovaný výzkum, výchova a osvěta veřejnosti. Obdobou záchranných programů v regionech jsou regionální akční plány.
Programy péče se zpracovávají pro druhy, které jsou kvůli přímému působení ekonomických škod či jinému konfliktu se zájmy člověka často ohroženi pytláctvím či jiným nezákonným nakládáním s nimi. Zároveň jsou jejich populace často citlivé na zajištění průchodnosti krajiny. Proto jsou náplní programu péče hlavně opatření předcházení vzniku škod a pokud už škoda vznikne, k její náhradě. Ochrana druhu je zaměřena na ochranu jejich biotopů a omezení fragmentace krajiny. Přímá podpora populací těchto druhů v ČR nepobíhá. Důležitou součástí programů je také informování a osvěta zájmových skupin i veřejnosti. Přímá podpora populací těchto druhů v ČR nepobíhá. Důležitou součástí programů je také informování a osvěta zájmových skupin i veřejnosti. Bližší informace o programu péče o vlka obecného, biologii druhu, preventivních opatřeních a náhradách škod lze nalést na stánkách AOPK Návrat vlků.
Principy fungování záchranných programů a programů péče, stejně jako seznam nových kandidátů pro zpracování programů shrnuje Koncepce aktivních nástrojů druhové ochrany v České republice 2023-2032 (PDF, 1.42 MB) přijatá Ministerstvem životního prostředí v roce 2023. Aktuální a podrobné informace o jednotlivých programech, plánech a jejich realizaci lze nalézt na stránkách AOPK ČR záchranné programy.
Mezi lety 2024-2033 je většinově realizace stávajících programů a příprava nových zajištěna prostřednictvím společného projektu AOPK ČR a MŽP PROSPECTIVE LIFE.