Ochrana opylovačů
Okolo 90 % divoce rostoucích rostlinných druhů závisí na přenosu pylu ze samčích na samičí části květu pomocí živočichů. A právě tito živočichové, tedy opylovači, jsou klíčoví pro udržení biodiverzity a stability ekosystémů. Jejich role je neocenitelná, a to nejen v přírodě, ale i v zemědělství a potravinovém průmyslu. Na opylovačích závisí tvorba semen a plodů až 75 % rostlinných druhů pěstovaných člověkem. Bez opylovačů bychom byli ohroženi nedostatkem klíčových potravin (ovoce, zelenina, ořechy) a vystaveni zvýšené zranitelnosti vůči potravinovým krizím. Opylovači mají také zásadní ekologický význam, pomáhají udržovat biodiverzitu a fungování ekosystémů. Opylení rostlin zajišťuje reprodukci mnoha rostlinných druhů, což zase ovlivňuje složení fauny a flóry v daném prostředí. Pokles populace opylovačů může mít tedy devastující dopady na celý ekosystém.
Mnoho z nás si pod pojmem opylovači představí pouze včely. Jedná se ovšem o širokou škálu (nejen) hmyzích druhů, jako jsou např. čmeláci, vosy, motýli (včetně můr) a brouci. Bohužel současný stav opylovačů není příliš povzbudivý. Celosvětově se potýkáme s úbytkem jejich populací způsobeným různými faktory, včetně ztráty přirozených stanovišť, používání pesticidů, klimatických změn a šíření invazních druhů. Tento trend je alarmující a vyžaduje naléhavá opatření na úrovni Evropy i České republiky.
I proto na úrovni EU vznikla v roce 2018 Inciativa pro opylovače, která byla v roce 2023 revidována. K úkolům z ní vyplývajících se hlásí i Česká republika. Úkolem MŽP v tomto směru je podporovat ochranu opylovačů obnovou jejich biotopů, snižováním používání škodlivých chemických látek, ochranou konkrétních druhů, podporou aplikovaného výzkumu, monitoringu i osvěty o důležitosti opylovačů a jejich ochraně. Toto vyžaduje spolupráci s vědeckými institucemi, zemědělci, občanskou společností a širokou veřejností. Odborné podklady a materiály ke stažení na webu MŽP i na stránkách Evropské komise. Téma ochrany opylovačů je důležitou součástí nového Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1991 ze dne 24. června 2024 o obnově přírody
Zvýšení povědomí veřejnosti i strategický přístup k tématu je jedním z důležitých témat společného projektu AOPK ČR a MŽP PROSPECTIVE LIFE, v rámci kterého vznikla odborná skupina, která se věnuje přípravě implementačního dokumentu na ochranu opylovačů. Seznam členů odborné skupiny na ochranu opylovačů (PDF, 80.8 KB) .