Metodiky
Metodiky pro řešení kontaminovaných míst
Cílem MŽP je zajistit co nejefektivnější odstraňování kontaminovaných míst (resp. starých ekologických zátěží) v rámci jednotných standardů. Za tímto účelem jsou pracovníci odboru environmentálních rizik autory, spoluautory nebo odbornými garanty metodických pokynů, které mají za úkol zajistit jednotných principů a postupů při identifikaci, průzkumu nebo sanaci kontaminovaných míst. Kompetence v této oblasti vyplývá ze zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČR, podle něhož je Ministerstvo životního prostředí orgánem vrchního státního dozoru ve věcech životního prostředí a ústředním orgánem státní správy mj. pro státní politiku životního prostředí. Z tohoto důvodu jsou metodické pokyny a další materiály vytvářeny a určeny všem účastníkům procesu odstraňování kontaminovaných lokalit, a to jak z řad veřejné správy, tak z privátní sféry.
Pracovní postupy využívané při průzkumu a řešení kontaminovaných míst procházejí v důsledku rozšiřování vědeckého poznání, změn společenských potřeb i globálních výzev průběžným vývojem, který vyžaduje průběžnou aktualizaci metodických pokynů. Vzhledem k tomu, že jak fáze identifikace, tak fáze průzkumu i fáze sanace vyžadují k úspěšnému a efektivnímu vyřešení obvykle využití kombinace několika různých přístupů a metod, je nezbytné využít. Během řešení jakékoliv lokality by proto k průzkumu, vyhodnocení rizikovosti a sanaci měly být využívány aktuální metodické pokyny a nejnovější vědecké poznatky v zejména v oborech toxikologie, geochemie, hydrogeologie a dalších.
Níže uvádíme soubor a osvětlení závazných metodik MŽP, které by měly být využívány v rámci průzkumu a sanace kontaminace nejen z veřejných zdrojů.