Program švýcarsko-české spolupráce II
Ministerstvo životního prostředí je v rámci druhého švýcarského příspěvku Zprostředkovatelem programu zaměřeného na oblast ochrany životního prostředí s názvem „Udržitelný turismus a posílení biodiverzity“.
Cíl programu „Udržitelný turismus a posílení biodiverzity“
Cílem programu „Udržitelný turismus a posílení biodiverzity“ (dále také Program) je řešení dvou hlavních příčin poklesu biologické rozmanitosti: zásahy člověka do ekosystémů (např. fragmentace krajiny) a nadměrné využívání ekosystémů (např. nadměrný turismus) s cílem snížit tlak na funkci ekosystému.
Struktura a alokace Programu
Pro program „Udržitelný turismus a posílení biodiverzity“ bylo alokováno 38,4 mil. CHF s národním kofinancováním 6,78 mil. CHF (celkem 45,18 mil. CHF, tedy cca 1 084 mil. Kč) s realizací projektů do 31. 12. 2028.
Rozdělení alokace:
Velké projekty v hodnotě nad 70. mil Kč ve dvou hlavních pilířích
Posílení biodiverzity – 300 mil. Kč
Udržitelný turismus – 660 mil. Kč
Projekty v tzv. Malém grantovém schématu (dále MGS) v hodnotě 500 tisíc Kč až 5 mil. Kč
MGS podávány pro oba pilíře společně - 106 mil. Kč
Výše grantu může činit až 90 % (v závislosti na míře veřejné podpory).
Harmonogram nejbližších aktivit
Vyhlášení výzvy č. 2 - MGS | 28. března 2025 |
Informační seminář pro žadatele - MGS | 14. května 2025 |
Informační seminář pro žadatele - velké projekty | 2. čtvrtletí 2025 |
Pro registraci na informační seminář pro předkladatele projektů do výzvy č. 2 v rámci malého grantového schématu využijte následující přihlášení:
https://forms.gle/Vy8vywZaG2RgUTzE7
Udržitelný turismus
Obecně: udržitelné řízení návštěvníků v přírodně cenných lokalitách zejména s ohledem na extrémní zatížení ekosystémů vlivem nadměrného turismu.
Rámcové vymezení pro projektové návrhy:
Vytváření dlouhodobých strategických a koncepčních řešení udržitelného turismu v rámci rozsáhlých územních celků s vysokou přírodní hodnotou (NP, CHKO, geoparky) poskytující systémová řešení pro udržitelný management těchto území a posilování know-how a odborných kapacit.
Monitoring pohybu a chování návštěvníků v přírodně hodnotných lokalitách s cílem usměrnit jejich pohyb.
Osvěta a vzdělávání v oblasti dopadu návštěvnosti na přírodně hodnotné ekosystémy.
Posílení biodiverzity
Obecně: snížení vlivu fragmentace krajiny způsobené lidskou činností (např. přítomností dopravní sítě, elektrického vedení, příčných překážek v tocích atd.) na skupiny živočichů, k jejichž základním životním projevům patří přesuny (migrace) z důvodu rozmnožování, hledání nových teritorií atd.
Rámcové vymezení pro projektové návrhy:
Komplexní projekty zaměřené na migrační zprůchodnění vybraných krajinných celků pro skupiny živočichů ohrožené fragmentací prostředí včetně posilování know-how a odborných kapacit v této oblasti.
Opatření zaměřená na monitoring vlivu fragmentace krajiny na populace vybraných druhů a konkrétní návrhy systematického řešení popsaného problému.
Oprávněným žadatelem je každá právnická osoba se sídlem na území České republiky, s právní subjektivitou a identifikačním číslem organizace.
Územně způsobilá pro realizaci projektů je celá ČR s výjimkou hl. m. Prahy.
Dne 28. března 2025 byla vyhlášena výzva č. 2 na podporu projektů malého grantového schématu. Text výzvy č. 2 je ke stažení zde:
Text výzvy č. 2 programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity (DOCX, 100.23 KB)
Přílohy k výzvě č.2:
Příloha 1 - Žádost o podporu (DOCX, 53.94 KB)
Příloha 2 - Projektová žádost (DOCX, 104.01 KB)
Příloha 3 - Kontrolní list formálních náležitostí (DOCX, 27.52 KB)
Příloha 4 - Čestné prohlášení k VP (DOCX, 55.45 KB)
První výzva programu pro velké projekty je dvoukolová a byla spuštěna 21. listopadu 2024. V současnosti bylo ukončeno předkládání projektových záměrů do prvního kola této výzvy. Do návazného druhého kola postoupí úspěšné záměry z prvního kola.
Text výzvy č. 1 programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity (PDF, 450.98 KB)
Přílohy k výzvě č. 1:
Příloha 1 - Žádost o podporu (DOCX, 49.2 KB)
Příloha 2 - Koncept (DOCX, 89.63 KB)
Příloha 3 - Plná projektová žádost (DOCX, 102.11 KB)
Příloha 4 - Kontrolní list formálních náležitostí (DOCX, 30.02 KB)
Příloha konceptu 1 - Rámcový rozpočet (XLSM, 26.97 KB)
Příloha konceptu 2 - Švýcarský partner (DOCX, 20.24 KB)
Zprostředkovatele programu vykonává oddělení mezinárodních programů a projektů, odbor finančních a dobrovolných nástrojů, Ministerstvo životního prostředí.
Dotazy a konzultace mohou být:
- zaslány e-mailem na swiss@mzp.gov.cz;
- vzneseny ústně u těchto osob a na telefonních číslech:
Ing. Monika Vaněčková: 267 122 795,
Bc. Markéta Konečná: 267 122 366,
Ing. Lucie Valová: 267 122 848.
Program švýcarsko-české spolupráce vychází z Rámcové dohody, která byla mezi Českou republikou a Švýcarskem uzavřena dne 29. 6. 2023. Je určen na podporu snížení hospodářských a sociálních rozdílů v rámci rozšířené EU. Česká republika může čerpat finanční pomoc zejména formou grantů poskytovaných českým subjektům.
Program Udržitelný turisus a posílení biodiverzity se řídí těmito základními programovými dokumenty:
Nařízení programu:
Rámcová dohoda a Specifický rámec:
Specifický rámec (PDF, 289.74 KB)
Rámec opatření:
Rámec opatření - úvodní text (PDF, 282.05 KB)
Rámec opatření - příloha A (PDF, 2.88 MB)
Analýza návštěvnosti a dopadů cestovního ruchu v Národních parcích a vybraných CHKO
Ministerstvo životního prostředí si pro vlastní potřeby a pro následné užití uživatelům a potenciálním žadatelům nechalo zpracovat analýzu návštěvnosti a dopadů cestovního ruchu v národních parcích a vybraných CHKO. Analýza byla zpracována s využitím dat GSM a dalších statistických dat dostupných z veřejných zdrojů. Při zpracování analýzy byly využity mj. řízené rozhovory se stakeholdery z území za účelem získání přehledu o pohybu návštěvníků a hodnocení celkového objemu cestovního ruchu v těchto analyzovaných lokalitách.
Analýzu (v českém i anglickém jazyce) si můžete pro vlastní potřebu stáhnout zde:
Zahajovací konference programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity:
Dne 21. listopadu 2024 proběhla zahajovací konference programu.
Prezentace z konference jsou ke stažení zde:
Prezentace - turismus (PDF, 392.98 KB)
Prezentace - CzechTourism (PDF, 2.14 MB)
Prezentace - overturismus (PDF, 4.29 MB)
Často kladené dotazy k programu obecně, dotazy k výzvě na velké projekty i výzvě malého grantového schématu najdete zde:
Prezentace z informačního semináře pro předkladatele velkých projektů do 1. kola výzvy programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity ze dne 21. 1. 2025 jsou ke stažení zde:
Prezentace - žádost o podporu (PPTX, 1.02 MB)
Prezentace - dopady projektu (PPTX, 909.5 KB)
Prezentace - realizace projektu (PPTX, 923.62 KB)
Prezentace - východiska projektu, rady a tipy (PPTX, 1.13 MB)
Prezentace ze základního informačního semináře programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity ze dne 3. 12. 2024 jsou ke stažení zde:
Prezentace - základní informační seminář - blok 1 (PDF, 551.28 KB)
Prezentace - základní informační seminář - blok 2 (PDF, 618.25 KB)
Prezentace - základní informační seminář - blok 3 (PDF, 552.04 KB)
MŽP ve spolupráci se švýcarskou Státní kanceláří pro hospodářské záležitosti nabízí žadatelům pomoc při vyhledání vhodného švýcarského partnera k realizaci svých projektů, a to prostřednictvím švýcarské neziskové organizace Swiss Parks Network (SPN).
V případě zájmu o využití této možnosti je nutné vyplnit níže přiložený kontaktní formulář a zaslat ho na adresu swiss@mzp.gov.cz
MŽP následně předá vyplněný formulář organizaci SPN, která na základě poskytnutých informací doporučí vhodného partnera. Žadatelé mohou očekávat zpětnou vazbu nejdříve 14 dní od předání žádosti švýcarské straně. Veškerou další komunikaci s potenciálními partnery si již žadatelé zajistí sami.
Poslední možný termín pro předložení žádosti o pomoc s vyhledáním švýcarského partnera pro projekty malého grantového schématu je 25. května 2025.
Kontaktní formulář - zájem o vyhledání švýcarského partnera (DOCX, 21.22 KB)
Řídicí orgány Programu švýcarsko-české spolupráce
Zprostředkovatel Programu (ZP) – Ministerstvo životního prostředí, odbor finančních a dobrovolných nástrojů – zajišťuje implementaci celého Programu.
Národní koordinační jednotka (NKJ) – Ministerstvo financí, odbor Mezinárodní vztahy – zajišťuje koordinaci programu na národní úrovní a komunikaci se švýcarskou stranou.
Platební orgán (PO) – Ministerstvo financí, odbor Evropské fondy.
Auditní orgán (AO) – Ministerstvo financí, odbor Auditní orgán.
Kancelář švýcarských fondů (Swiss Contribution Office; SCO), zřízená při Velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze – hlavní kontaktní místo pro NKJ, PO a AO v záležitostech Programu švýcarsko-české spolupráce.
Státní kancelář pro hospodářské záležitosti (State Secretariat for Economic Affairs, SECO) – odpovědný orgán s rozhodovacími pravomocemi na švýcarské straně.
Informace o Programu švýcarsko-české spolupráce II jsou uvedeny i na webových stránkách www.svycarskyprogram.cz
Informace o Programu švýcarsko-české spolupráce I jsou uvedeny na webových stránkách https://www.swiss-contribution.cz/cs/minule-obdobi
